A legenda szerint a turbéki templom helyén állhatott I. Szulejmán türbéje, azaz síremléke. A Dicsőségesként emlegetett szultán Szigetvár 1566-os ostromakor halt meg. A kilencvenes évek elején a közelben alakították ki a török–magyar barátság parkját, ahol törökök és magyarok emlékeznek Szulejmánra és a szigetvári várat védelmező Zrínyi Miklósra. Régészeti kutatások azóta megállapították, hogy a templom helyén nem állhatott a türbe. Idén januárban egy török–magyar kutatócsoport állt fel, amely a korabeli források áttanulmányozásával, geofizikai módszerekkel meglepő felfedezésre jutott.
Azt a várost találták meg, amely Szulejmán türbéje köré épülhetett. A szultán, aki a muszlimoktól a Törvényhozó melléknevet kapta, az Oszmán Birodalom egyik legjelentősebb uralkodója volt. „Olyan infrastruktúra is épült ezen a helyen, amely az utazók, az ide zarándokló katonák és más személyeknek az igényeit szolgálta ki. Fennmaradtak források arról, milyen foglalkozásokat űztek itt. És arról is, hogy ez egy forgalmas hely volt” – mondta Pap Norbert, a kutatócsoport vezetője.
A török állam a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökségen keresztül 50 ezer euróval finanszírozta a kutatást. „Felbecsülhetetlen jelentősége van a törökök számára a Szulejmánhoz kötődő emlékeknek. A mai egy történelmi bejelentés országomnak” – mondta Serdar Cam, a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökség elnöke.
Az oszmán hódoltság idején hasonló települést nem építettek a törökök. Feltárásával és bemutatásával 2016-ra, az ostrom 450 éves évfordulójára szeretnének végezni.