Orvosi kesztyűkkel dobálták a spanyol miniszterelnököt szállító konvojt a III. Károly Kórház bejáratánál. Az egészségügyi dolgozók távozásra szólították fel a kormányfőt. Az alkalmazottak azért tiltakoztak, mert a héten ebolával megfertőződött nővér kezelését csak késve kezdték meg. A nő háromszor is jelezte, hogy belázasodott, de a kórházi protokoll szerint csak 38,6 fokos testhőmérséklet felett foglalkoznak egy beteggel. Mariano Rajoy szerint ugyanakkor a hatóságok minden tőlük telhetőt megtettek a betegség terjedésének megakadályozására: „Ami történt, nem egy szokványos dolog. Vannak nehézségek, de teljes mértékben vallom, hogy mi mindannyian, főleg az itteni szakemberek, minden erejükkel arra törekszenek, hogy megoldják a közelmúltban kialakult helyzetet.”
A kórházban újabb hét embert különítettek el a betegség gyanújával, ezzel huszonegyre emelkedett a megfigyelés alatt tartott személyek száma. Az esetre magyarázatot vár az Európai Unió is, amelynek egészségügyi miniszterei a jövő csütörtökön foglalkoznak a kérdéssel. Az ENSZ közgyűlése már megvitatta a témát. A főtitkár helyettese arra panaszkodott, hogy a tagállamoktól eddig csak töredéke érkezett be annak a pénznek, amit a világszervezet a betegség megelőzésére kért. „A múlt héten több mint húszmillió dollár folyt be az erre a célra létesített alapba. De több pénzre van szükség. Sokkal többre. Az ENSZ-ügynökségek egymilliárd dollárt kértek szeptemberben, ennek csak egynegyede áll rendelkezésre” – mondta Jan Eliasson, az ENSZ-főtitkár helyettese.
Az Egyesült Államok jelezte, hogy négyezer katonát küldenek a betegség által sújtott térségbe. Az egységek most azt gyakorolják, hogy miként kell felvenni egyenruhájukra a védőöltözetet. „Minden intézkedést megteszünk, mert szeretnénk megértetni a katonákkal, hogy olyan környezetbe kerülnek, ahol ki lehetnek téve az ebolának” – mondta a 44. egészségügyi egység parancsnoka.
Az első amerikai csapatszállító gépek már megérkeztek Libériába. Az Európai Unió is igyekszik kivenni részét az ebola elleni harcból, de orvosok helyett egyelőre csak segélycsomagokat küldenek. Brüsszelben jelezték, hogy légihidat létesítenek az ebola által leginkább sújtott Sierra Leone, Libéria és Guinea támogatására.
Külföld
Orvosi kesztyűkkel dobálták meg a miniszterelnököt
2014. október 11., szombat 07:20 | Frissítve: 2014. október 11., szombat 14:35
| KaG