Nyugat-Európában minden szem a jövő heti Nemzeti Konzervativizmus Konferenciára (NatCon) szegeződik: a mértékadó The Brussels Times legolvasottabb cikke az eseménnyel kapcsolatos.
A nagy érdeklődés persze nem véletlen: az eseményen olyan felszólalók lépnek a színpadra Orbán Viktor miniszterelnök mellett, mint Gerhard Müller német bíboros, Amichai Chikli, Izrael diaszpóraügyekért és az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős minisztere, Suella Braverman volt brit belügyminiszter, továbbá számos befolyásos EP-képviselő, valamint díjnyertes könyvek szerzői és elismert tudósok.
Nem ez az első alkalom, hogy Európa így figyel, sőt, néhány héttel ezelőtt a nemzeti konzervativizmus növekvő szerepe került a fókuszba a világ egyik legelismertebb hetilapja, a The Economist címlapján is. Az összeállításban elsősorban Donald Trump és Orbán Viktor politikáját elemezték: megállapították, hogy fontos tagjai annak a globális közösségnek, amelyet egy ideológia köt össze. „Érzik, hogy most övék a konzervativizmus, és igazuk lehet” – írták a szerzők.
A „Nemzetállamok megőrzése Európában” téma köré épülő NatCont az elmúlt években többek között Londonban, Washingtonban, Rómában és Miamiban szinte probléma nélkül tartották meg – csupán a koronavírus okozott nehézséget –, sőt, két éve Brüsszelben is, ám mára úgy tűnik, az Európai Unió fővárosában végérvényesen elszabadult a pokol.
A véleménynyilvánítás szabadságát semmibe véve antifasista csoportok mindent megtesznek annak érdekében, hogy ellehetetlenítsék az eseményt, a szocialista városvezetés pedig láthatóan nem áll ki a demokrácia értékei mellett.
A radikális szélsőbaloldali aktivisták társai nemrég még Budapesten csaptak le ártatlan, kézen fogva hazafelé sétáló párokra brutális kegyetlenséggel – most viszont bíborosoktól, tudósoktól és íróktól féltik a várost.
A teljes cikk a Mandiner honlapján olvasható.
Fotó: Orbán Viktor/Facebook