Az Európai Bizottság hamarosan megszüntetheti a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárást – jelentette ki Orbán Viktor Brüsszelben. A magyar miniszterelnök szerint a kormány 2013-ra mindenképpen előteremti a hiányzó összeget, ha az Európai Unió pontosan meghatározza annak nagyságát. A túlzottdeficit-eljárás nyolc éve tart hazánk ellen, de a miniszterelnök szerint Magyarország nem kér kedvezményt, hanem teljesíti a feltételeket. Ehhez csak azt kellene tudni végre, hogy mi a feltétel. A miniszterelnök Brüsszelben úgy fogalmazott: azt kérik az Európai Uniótól, hogy mondja meg, hogy még mennyi hiányzik.
Orbán Viktor útban hazafelé az uniós csúcsról |
Fotó: Illyés Tibor / MTI |
Mint arról az mno.hu beszámolt, a kormány újabb, összesen 367 milliárd forint értékű kiigazításról döntött 2013-ra. Portálunk megtudta: pénzügyi helyett gyakorlatilag nyílt politikai harc bontakozott ki az Európai Bizottság baloldali többsége és a magyar kormány között. A magyar kormány ugyan vállalt további kiigazításokat, de változatlanul nem hajlandó a bérekhez és a nyugdíjakhoz nyúlni. A baloldali érdekkörök az utóbbi eszközzel akarják politikailag térdre kényszeríteni az Orbán-kormányt, míg ezzel szemben a kabinet nemhogy a bérekhez nem nyúl, hanem a megmaradt bankadóból finanszírozhatja a pedagógusbér-emelést. Mint arról beszámoltunk, a Matolcsy György által szerdán bejelentett intézkedések döntően a hazánkban lévő multinacionális vállalatokat és bankokat érintik, nem a bérből és fizetésből élőket. A lépések révén közel 400 milliárddal javulhat a költségvetés egyenlege. |
Orbán szerint annak, hogy az ország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, ugyanaz a feltétele, mint az IMF-tárgyalásoknak. Ezért a kormányfő szerint mindegy, hogy a Nemzetközi Valutaalap tárgyalói mikor jönnek vissza Budapestre: az egyeztetés addig Brüsszelben zajlik.
A Hír Televíziónak a miniszterelnök hazafelé, a repülőn nyilatkozott, és elismerte, hogy a legutóbbi egyensúlyjavító program bizonyos intézkedései miatt újabb brüsszeli vizsgálatok indulhatnak. A bankadó megtartását és a tranzakciós adó bevezetését különösen az osztrákok és a németek nehezményezték.
Másolják a bankadót és a tranzakciós adót
„Amit mi csinálunk, azért meglepő most, mert korábban nem volt kiegyensúlyozottság. Úgy tekintettek a bankokra, mint szent tehenekre” – fogalmazott Orbán, hozzátéve: „most azt mondjuk, hogy álljon meg a menet, ezt a tabut le kell dönteni, a bankok a mindennapi életünk részei. Nem babrálhatnak ki állandóan az emberekkel, lásd devizahitel. Ha megteszik, akkor fizetniük kell érte, lásd végtörlesztés. Másfelől ők részei a magyar életnek. Nem területen kívüliek, benne vannak a magyar életben, és úgy, ahogy mindenki – a nyugdíjastól a dolgozó emberig a miniszterelnökkel bezárólag – vállal a közös terhekből, nekik mint sikeres üzletembereknek is vállalniuk kell a közös terhekből.”
Az Orbán Viktorral készített interjút teljes terjedelmében a Hírvilág eheti műsorában láthatják vasárnap délután 17.30-kor.