Ismeretes, hogy a német kancellár egy csütörtöki interjúban kifejtette, költségvetési és politikai uniót kell létrehozni Európában, és ennek során a kétsebességes integráció elvét kell követni. Angela Merkel hozzátette, a schengeni rendszer és az euróövezet is a kétsebességes integráció következménye, ez az elv pedig a következő időszakban még erősebben érvényesül majd. Fokozatosan egyre több „kompetenciát kell átadni Európának”, és a nyitottságot ugyan meg kell tartani, de nem lehet „egy helyben járni csak azért, mert egyik-másik tagország még nem akar továbbmenni. |
A britek attól tartanak, hogy az Európai Unió megfosztaná a londoni kormányt hatásköreinek jó részétől, csak hogy megvédje az eurót. A brit pénzügyminiszter szerint ezért egy nemrég elfogadott törvény alapján referendumot kell kiírni. George Osborne úgy véli: a szavazók nem akarják, hogy az országot Brüsszelből irányítsák, és ezért újra kell gondolni Nagy-Britannia és az Európai Unió viszonyát.
– Nagyon világosan megmondtam, hogy a spanyol bankok problémáinak megoldására nem lehet a brit adófizetők pénzét használni – fogalmazott Osborne. – Ezeket a problémákat az euróövezetnek kell megoldania – tette hozzá.
A Berlinben tárgyaló brit miniszterelnök azt ígérte, hogy megvédi Nagy-Britanniát az európai szuperállamtól, és elutasítja azokat a merkeli terveket, hogy a közös bank- és politikai rendszerű euróövezeti szuperállamba hazáját is bevonják.
Spanyolország volt a hét „sztárja” a világgazdaságban: az ibériai államot csütörtökön leminősítette a Fitch, majd pénteken már olyan – később cáfolt – hírek is megjelentek, miszerint a déli ország pénzügyi támogatást kér. „A beteg ismert, a betegsége ismert és a gyógyszer is ismert, melyet eddig nem akart bevenni a beteg”, és talán továbbra sem akarnak a spanyolok meggyógyulni. |
A spanyolok viszont tagjai az euróövezetnek, de egyelőre még ők is ellenállnak. A spanyol miniszterelnök szeretné elkerülni, hogy az országot a németek által kidolgozott tervek alapján mentsék meg a bankcsődtől.
Spanyolország azonban szinte kilátástalan helyzetbe került azzal, hogy a Fitch Ratings drasztikusan leminősítette az országot. A bejelentés előtt a madridi kormány hat és fél százalékos kamattal juthatott hitelhez a nemzetközi piacon, a leminősítés után azonban a kamat meghaladhatja a hét százalékot, ami elemzők szerint tarthatatlan állapotot idézhet elő az ibériai államban.