Nem sikerült államfőt választani a görög parlamentben az elnökválasztás első fordulójában. Sztavrosz Dimasz korábbi EU-biztos és volt külügyminiszter nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget. „295 képviselő szavazott, összesen 5-en hiányoztak. 160 képviselő szavazott Sztavrosz Dimaszra, 135-en tartózkodtak” – tájékoztatott Vangelis Meimarakis, a parlament elnöke.
Dimasznak 200 szavazatra lett volna szüksége győzelemhez. A görög miniszterelnök ennek ellenére bizakodó. „Még két forduló van előttünk. Reméljük, hogy megválasztják az elnököt. Nehéz helyzetben van az ország és én biztos vagyok benne, hogy a képviselők szem előtt tartják, hogy az ország nem engedheti meg magának a kalandokat” – fogalmazott Antonisz Szamarasz.
Az ellenzék üdvözölte az eredményt. Alexisz Ciprasz, a Sziriza párt vezetője abban bízik, hogy az elnökjelölés következő fordulója sem hoz eredményt, és előre hozott választást kell kiírni. „Az elmúlt napok rémhírterjesztése értelmetlen volt. A félelem stratégiája szétesett. Holnap egy új, optimistább nap jön, mert a demokráciát nem lehet zsarolni és hamarosan az emberek lesznek a fejlődés főszereplői. Lesz hamarosan kiút és azt a demokrácia és az emberek teremtik majd meg” – véli Alexisz Ciprasz.
A második és harmadik fordulót december 23-án és december 29-én tartják. A második fordulóban is kétszáz szavazatra lesz szükség a győzelemhez, míg a harmadikban már csupán 180-ra. Amennyiben ez utóbbiban sem lesz eredményes a választás, feloszlatják a törvényhozást és előre hozott parlamenti választásokat írnak ki.
„A demokratikus baloldal képviselői az ellenszavazataikkal megmutatták, hogy ezek az értelmetlen döntések, amelyek csapdában tartják az országot és az embereket nem folytathatók. A demokratikus eljárások megmutatják majd az utat és az irányt, amit az országnak követnie kell” – közölte Fotisz Kuvelisz, a Demokratikus Baloldal elnöke.
Szakítanának az IMF-fel
A csőd szélére sodródott Görögország 2010 óta összesen 240 milliárd euró hitelt kapott az Európai Uniótól, az Európai Központi Banktól és a Nemzetközi Valutaalaptól. Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök idén nyáron jelezte, hogy mielőbb szabadulna az Európai Unió és az IMF gyámkodása alól. A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint ugyanakkor a legnépszerűbb görög párt a baloldali Sziriza, amely fogadkozik, hogy hatalomra jutása esetén azonnal felmondja a pénzügyi segélyprogramot
„Az IMF-fel magával tulajdonképpen szakítanának, de nem szakítanának az Európai Unióval. […] Kérdés, hogy az európai uniós országok ezt szeretnék-e. A másik, hogy ők (a Sziriza – szerk. megj.) tulajdonképpen nem teljesen rúgnák fel az eddig megállapodásokat, hanem szeretnének egy kamatcsökkentést a törlesztőrészletekben elérni és esetleg néhány évvel meghosszabbítani a törlesztési időt, hogy Görögország egy kis lélegzethez jusson” – nyilatkozta Fokasz Nikosz, az ELTE tanára a Hír TV stúdiójában.
Az IMF szerint Görögország még messze áll attól, hogy kizárólag a piacokról finanszírozza tevékenységét. Szamarasz a múlt héten arra figyelmeztette pártjának parlamenti képviselőit, hogy katasztrofális hatása lehet annak, ha a kormány megbukik az elnökválasztás kudarca miatt.