2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Globál

Következik:

Szélesvásznú történelem - Az aranyember 11:05

Külföld

NATO-főtitkár: A koronavírus-járvány ellenére a szövetség fenntartja a folyamatos készenlétet

Az új típusú koronavírus okozta járvány ellenére az észak-atlanti szövetség működése zavartalan, és a NATO fenntartja a folyamatos készenlétet - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben csütörtökön, a katonai szövetség 2019-es éves beszámolójának ismertetésekor.

  • NATO-főtitkár: A koronavírus-járvány ellenére a szövetség fenntartja a folyamatos készenlétet

Aláhúzta: a NATO számos intézkedést hozott a járvány terjedésének megakadályozására, és megszakítás nélkül "folytatja a védelem és elrettentés területén végzett munkáját".

"A járvány okozta nehéz idők kihívásai mindannyiunk ellenállóképességét próbára teszi, a megbetegedések a NATO működési képességét azonban nem befolyásolták" - fogalmazott.

A NATO szövetséges nemzeteinek biztonsága érdekében a haderő továbbra is készen áll a keleti frontországokban szolgálatot teljesítő többnemzeti harccsoportoktól a tengeri és légtérvédelmi egységekig, a NATO minden missziójának működése zavartalan Afganisztántól Koszovóig - tette hozzá.

Jens Stoltenberg a szövetség éves beszámolóját bemutatva kiemelte, hogy a NATO tavaly ünnepelte alapításának 70. évfordulóját, és ennek alkalmából a decemberi, Londonban tartott találkozón a tagországok vezetői abban egyeztek meg, hogy "az erős transzatlanti szövetség kötelékét még erősebbé teszik". Ennek részeként megerősítették azon elkötelezettségüket, hogy a névvita lezárultával lehetővé teszik Észak-Macedónia számára, hogy a katonai szövetség 30. tagja legyen.

Elfogadták továbbá azt a dokumentumot is, amely a légi, a szárazföldi, a tengeri és a kibertér területei mellett a világűrt hadműveleti szempontból operatív területté nyilvánítja - emlékeztetett.

Elmondta: a szövetség számára 2019 a gyors alkalmazkodás éve volt, miután a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló szerződés (INF) Oroszország általi ismételt megsértése miatt a megállapodás megszűnt. Hatékonyságának megmaradása érdekében a szövetség konkrét lépéseket tett a hírszerzés, a megfigyelés és a felderítés, valamint a légi és rakétavédelem és a hagyományos erők állományának és jobb elhelyezkedésének érdekében.

"Ezekre az intézkedésekre azért volt szükség, hogy a jelenlegi komplex és kiszámíthatatlan biztonsági környezetben a NATO elrettentő és védelmi politikája a szárazföldön, a tengeren, a levegőben, a világűrben és a kibertérben egyaránt továbbra is hiteles és hatékony maradjon" - fogalmazott.

Ugyanakkor a szövetségesek elkötelezettek a felelős, nyomon követhető fegyverzetellenőrzés és leszerelés mellett az INF-szerződésben foglaltak szerint. A szövetségesek korszerűsítették és növelték erőik készenlétét és reagálási, valamint ellenállóképességét a hibrid és az internetes támadások leküzdésére is. Megállapodtak továbbá a parancsnoki struktúra megerősítésében, amelynek célja, hogy az évtized végén szükség esetén 30 gépesített zászlóalj, 30 repülőszázad és 30 csatahajó 30 napon belül vagy akár ennél rövidebb idő alatt bevethető legyen az eddig 90 napos határidő helyett.

Stoltenberg azt is kiemelte, hogy a szövetség számára kiemelkedően fontos a tisztességes tehermegosztás a védelmi kiadások, a képességek fejlesztésébe történő beruházások és a NATO műveleteihez, misszióihoz való hozzájárulás tekintetében.

Az európai szövetségesek és Kanada védelmi kiadásai ötödik egymást követő évben növekedtek, és kilenc szövetséges ország teljesítette azon vállalását, hogy bruttó hazai termékének (GDP) 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítja. A főtitkár tájékoztatása szerint 2016 és 2020 között az európai szövetségesek és Kanada összesen 130 milliárd dollárral járulnak hozzá a szövetség védelmi költségvetéséhez. A szövetségesek által 2019-ben benyújtott nemzeti tervek alapján ez az összeg 2024 végére 400 milliárd dollárra növekedhet - tette hozzá.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Globál – Az Egyesült Államok miért is áll elő területi követelésekkel?

Globál – Az Egyesült Államok miért is áll elő területi követelésekkel?

Donald Trump igényt tart Kanadára, Grönlandra és a Panama-csatornára is. Mi lesz az új amerikai külpolitika: terjeszkedés, katonai beavatkozás vagy új egyezségek? Ásványkincsekért vagy geostratégiai csomópontokokért folyik a küzdelem? Egyebek között erről fejtette ki véleményét a Globál című műsorban Bogár László közgazdász Nádori Teodóra szerkesztő-műsorvezetőnek.

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Késik a gázai tűzszünet

Késik a gázai tűzszünet

Késik az Izrael és az iszlamista Hamász terrorszervezet között megkötött tűzszünet életbe lépése, mert a Hamász nem adta át a vasárnap kiszabaduló három izraeli túsz nevét - jelentette Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!