A mindennapok része Észak-Koreában a hatalmi pozíciót betöltő férfiak által elkövetett szexuális erőszak, miközben a bántalmazott nőknek esélyük sincs arra, hogy felemeljék a szavukat és panaszt tegyenek - állapította meg a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet legfrissebb jelentésében. A New York-i székhelyű szervezet észak-koreai menekültekkel készített interjúk alapján állította össze az anyagát. A beszámolók szerint a szexuális erőszak teljesen nyílt, széles körben elfogadott jelenség Észak-Koreában, ahol a nőknek semmi lehetőségük nincs az igazságszolgáltatáshoz fordulni, mert a rendőrség nem tekinti a nemi erőszakot súlyos bűncselekménynek.
A szexuális ragadozók többsége magas rangú párttag, de akár börtönőrök, rendőrök, titkosrendőrök, ügyészek, sőt, katonák is lehetnek
. – nyilatkozta Kenneth Roth, a Human Rights Watch vezérigazgatója.
Észak-Korea sokszor hangoztatta, hogy bűnözéstől mentes ország és hogy ezt bizonyítsa, az ENSZ kérésére korábban közzétették a letartóztatások számát- összesen hét embert ítéltek el nemi erőszakért 2011-ben, és ötöt 2015-ben. A nemzetközi jogvédő szervezet ugyanakkor azt várja Phenjantól, hogy tárja fel az összes szexuális visszaéléssel kapcsolatos ügyet.
Ez nem egy olyan lépés lenne, mely bármilyen módon aláásná Kim Dzsong Un pozícióját. Ez a lépés nem sodorná veszélybe az uralkodó rezsim hatalmát, ellenben óriási változást hozna az Észak-koreai nők életében. Eljött az ideje annak, hogy a kormány szembesüljön ezzel a problémával és cselekedjen annak érdekében, hogy megszűnjön a hivatalosan is elfogadott szexuális bántalmazások sorozata
– tette hozzá Kenneth Roth.
Bár az Egyesült Államok és Észak-Korea közt megindult a párbeszéd Donald Trump elnöksége alatt, a két ország elsősorban az ázsiai ország nukleáris leszereléséről egyeztet, az emberi jogok helyzetéről hivatalosan nem tárgyalnak a felek.