Tüntetésen tiltakoztak Kijevben a német nagykövetség előtt a német kancellár látogatása ellen. Pedig Angela Merkel pénzt ígért a polgárháború sújtotta kelet-ukrán Donyec-medence helyreállítására. Az infrastruktúra helyreállítására pénzalap létrehozását kezdeményezi, erre Berlin félmilliárd eurót szánna, a menekültek megsegítésére további huszonötmillió eurót ígért a német vezető. Az ukrán elnök örömmel fogadta a kezdeményezést. „Szeptemberben az Európai Unió egy adománygyűjtő konferenciáján létrehoznak egy különleges pénzalapot. Ezen a konferencián ötszázmillió eurót ajánl fel a Donyec-medence újjáépítésére. Mindenki emlékszik a háború utáni Európának nyújtott Marshall-tervre. Ma azt mondhatom, Merkel terve a helyreállítás első lépését jelenti” – mondta Petro Porosenko.
Merkel továbbra is Ukrajna területi egységét támogatja, és hozzátette, a konfliktus csak akkor oldható meg, ha sikerül az ellenőrzést megszigorítani az ukrán–orosz határon. A nyugati országok szerint Moszkva fegyverekkel segíti az oroszbarát egységeket. „Az energiát nemcsak a katonai konfliktus megoldására kell összpontosítani, hanem kétoldalú tűzszünetre is szükség van. Szeretnék emlékeztetni arra, hogy az ukrán elnök egyoldalú tűzszünete nem valósult meg. Nagy csalódást jelentett, hogy a szeparatisták azt nem tartották be. A kétoldalú tűzszünet mellett az orosz–ukrán határellenőrzését is el kell érni, mert máshogyan nem lesz béke” – mondta Angela Merkel.
Közben már elhagyta Ukrajnát az orosz humanitárius konvoj. A teherautók segélyszállítmányt vittek az oroszbarát szeparatisták által ellenőrzött Luhanszkba. Kijev és a nyugati országok attól tartanak, katonai felszereléseket vihettek a járművek. De Oroszország szerint csak generátort, élelmiszert és vizet. Az ügy miatt összeült az ENSZ BT, a világszervezet elítélte, hogy a konvoj engedély nélkül lépte át a határt, ami Ukrajna területének megsértését jelenti. „Az Egyesült Királyság aggodalommal tekint erre a provokatív és egyoldalú lépésre. Ez tagadhatatlan és égbekiáltó megsértése Ukrajna szuverenitásának, a nemzetközi jogoknak, valamit az ENSZ alapokmányának. A humanitárius segítséget az ENSZ koordinálja, és ha Oroszország részt akar benne venni, akkor azt közösen kell megtennie, nem egyoldalúan” – mondta Mark Lyall Grant brit ENSZ-nagykövet.
A testület ülésén azonban az orosz nagykövet megvédte a döntésüket, és kijelentette, elegük lett az ukránok időhúzásából, és csak az után lépték át a határt, miután megkapták a kijevi kormány befogadási okmányát. A moszkvai külügyminisztérium közleményében hazugnak nevezte a NATO-főtitkárt, mert szerintük nem igaz, hogy a segélyszállítmányt a nemzetközi vöröskereszt és Kijev egyetértése nélkül juttatták el Kelet-Ukrajnába.
Közben a térségben folytatódnak a harcok. Szombatra virradóra két civil halt meg a kelet-ukrajnai Doneckben egy tüzérségi támadásban. Holttestükre a város központjában, az utcán találtak rá helyi idő szerint reggel hat órakor.