37 igen, 10 nem, 3 tartózkodás mellett. Ilyen arányban szavazta meg a migránsok részére kiállítandó humanitárius vízumról szóló jelentést a LIBE, az Európai Parlament belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottsága.
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője a Hír TV Magyarország Élőben című műsorában azt mondta: a bizottságban ülő magyar ellenzéki politikusok egységesen támogatták a vízum ügyét.
„Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció képviselője igennel szavazott. Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció képviselője igennel szavazott, Szanyi Tibor, a Magyar Szocialista Párt képviselője igennel szavazott, Jávor Benedek, a Párbeszéd képviselője igennel szavazott. Minden egyes alkalommal, immár több mint két tucat olyan előterjesztés kapcsán, amelyik a Willkommenskulturt, a bevándorláspárti törekvéseket próbálja jogi formába önteni, a Willkommenskultur elvárásának felel meg, a magyarországi baloldali és liberális ellenzék képviselői fegyelmezetten igennel szavaznak” – mondta a kormánypárti politikus.
A dokumentum lehetővé tenné az EU-ba készülő bevándorlóknak, hogy már hazájukban benyújtsák menedékkérelmüket, az ezt önként vállaló uniós tagállamok EU-n kívüli külképviseletein.
Gál Kinga fideszes EP-képviselő szerint a kormánypárt által migránsvízumként emlegetett dokumentum biztonsági kockázatot jelent.
„Abszurd és veszélyes, mert egyrészt anélkül, hogy biztonsági szűrés megtörténne, anélkül, hogy menekültügyi eljárás lefolytatódna, szét lenne választva, hogy az illető valódi menekült, vagy gazdasági bevándorló, beengedi, egy vízumot ad, hogy mindez majd az unió területén történjen meg. Tehát ezzel a migránsvízummal a migránsok bejöhetnek Európába, az unió területére, és az adott tagállam fogja majd lefolytatni az eljárást. És látjuk a valóságban, hogy aki már bent van, legyen az veszélyes, legyen az illegális bevándorló, legyen az gazdasági migráns, nem tudja az unió visszaküldeni, tehát itt maradnak” – fejtette ki.
A humanitárius vízum bevezetését kezdeményező spanyol jelentéstevő viszont azt mondta: éppen az illegális tevékenységeknek vetne véget az új rendszer, ami szerinte euró-százmilliókat spórolhat az EU-nak, hiszen a jövőben sokkal kevesebbet kellene költeni határvédelemre és az embercsempész bandák elleni harcra.
„Nincs értelme amiatt panaszkodni, hogy illegálisan érkeztek ide a menedékkérők, miközben továbbra is bezárunk előttünk minden ajtót, ami a legális módot lehetővé tenné. Miközben kétségbeesetten menekülnek, mi maffiózók kezébe lökjük őket, az emberkereskedők pedig vég nélkül kizsákmányolják, a legalapvetőbb emberi jogaiktól is megfosztják őket, a földközi-tengeri útvonalon” – mondta Juan Fernando López Aguilar.
A vízum bevezetését kezdeményező jelentésről ezután az Európai Parlament plenáris ülésén szavazhatnak a képviselők, még ebben a hónapban. Ha az EP is igent mond a javaslatra, az Európai Bizottság tavasszal már megteremtheti a gyakorlati feltételeit a humanitárius vízum bevezetésének.