„Elméletileg az uniós jog mind tagállami, mind uniós szinten megköveteli a demokráciát. A valóságban egy tagállam – Magyarország – már nem demokrácia, több más tagállam pedig veszélyben van” – írták közös tanulmányukban John Morijn, Kim Lane Scheppele, Laurent Pech és R. Daniel Kelemen az Euobserveren.
A szerzők szerint „a magyar demokráciát veszélyeztető körülmények aláássák az uniós szintű demokráciát és megmérgezik az unió egészét”.
Az egyetemi tanárok amiatt aggódnak, hogy a következő Európai Bizottság „demokráciavédelmi politikája” félreértelmezi a fenyegetést, és „nem veszi elég komolyan”. Emiatt kijelentik, hogy: „Itt az ideje, hogy az Európai Parlament követelje a Bizottságtól, hogy nézzen szembe a kellemetlen igazságokkal, és a rendelkezésére álló eszközökkel lépjen fel velük szemben.”
Ezzel kapcsolatban az ő értelmezésük szerint uniós szabályok lehetővé teszik, hogy Orbán új Patrióták [Európáért] frakcióját törölhetik a nyilvántartásból és finanszírozhatatlanná tehetik.”
A szerzők arra is felszólították az Európai Bizottságot, hogy keményebben lépjen fel Magyarországgal szemben a hetes cikkelyes eljárás keretében, és terjessze ki a „jogállamiság feltételrendszert” egy „demokráciai feltételrendszerré”. Mivel úgy vélik: „nemzeti szintű demokrácia nélkül rohad az európai uniós intézmények alapja”.
A teljes cikk a Mandiner honlapján olvasható.
Fotó: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda