Abdel Fattah asz-Szíszi, aki a volt elnök, Mohamed Murszi megbuktatásának vezéralakja volt, a felmérések alapján nyerésre áll. Az egyiptomiak többsége ugyanis tőle reméli a tavaly nyár óta tartó közbiztonsági válság orvoslását. Asz-Szíszi az ország gazdasági problémáinak megoldására is ígéretet tett, de hozzátette, hogy csodákra ő sem képes. Sokan viszont attól tartanak, hogy önkényuralmi rendszert vezetne be Egyiptomban.
Utoljára jelent meg egyenruhájában a nyilvánosság előtt az egyiptomi vezérkari főnök. Abdel-Fattah asz-Szíszi marsall, aki a volt elnök, Mohamed Murszi megbuktatásának vezéralakja volt, az állami televízióban jelentette be: lemond, hogy indulhasson az elnöki posztért. „Meg kell őriznünk az ország karakterét és helyzetét. Sok mindenen mentünk keresztül az elmúlt években. A mi feladatunk az, hogy visszaszerezzük és újjáépítsük Egyiptomot” – mondta a volt vezérkari főnök.
A Hír TV-nek nyilatkozó szakértő szerint Asz-Szíszinek nagy esélye van a győzelemre. Az egyiptomiak többsége ugyanis tőle reméli a tavaly nyár óta tartó közbiztonsági válság orvoslását és a gazdaság talpra állítását. „Valószínűleg itt komoly küzdelem lesz az elnöki pozícióért. De az tény, hogy komoly támogatottság van Asz-Szíszi tábornok mögött pont azért, mert amit ígért, az elmúlt időszakban azt megtette; igyekeztek stabilizálni Egyiptomot. Ők a közbiztonság megteremtését, a gazdaság felpörgetését komolyan is gondolják” – mondta Besenyő János alezredes, egyetemi tanár a Hír TV stúdiójában.
Sokan, főleg a megbuktatott iszlamista elnök támogatói, viszont Asz-Szíszit tartják felelősnek a Mohamed Murszi lemondatása után elszabadult erőszakért, illetve emberijog-sértésekért, és attól tartanak, hogy elnökként ismét elnyomó rendszert vezetne be Egyiptomban. Szerintük erre utal, hogy Asz-Szíszi terroristáknak bélyegezte az iszlamista ellenzéket, amelynek több mint ötszáz tagjára nemrég halálbüntetést szabott ki az egyiptomi bíróság.