Egy lakóház füstöl Szlovjanszk központjában. A lakótömböket az ukrán hadsereg találta el – sok ház ablaka kitört, számos fal leomlott. Bár az új ukrán elnök tűzszünetet ígért a hétvégén, ennek egyelőre nincs nyoma. A kelet-ukrajnai település egy ostromlott városra hasonlít, amelyet körbevett a szeparatisták ellen harcoló hadsereg. Helyszíni beszámolók szerint a környéken napok óta nincs víz és áram.
A közeli Kramatorszkban a lázadók játékgépekből építettek barikádot az utcán. A függetlenséget követelő helyi szakadárokat Oroszországból érkezett kozákok is támogatják, akiket nem tartóztattak fel az ukrán határőrök. „Persze, hogy nem tudnak megállítani. Ez a mi földünk. Bárki, aki megpróbál minket megállítani, meghal, megsebesül, vagy fel lesz kötve.” – mondta egy férfi.
A harcok miatt az új ukrán elnök közben utasította a kormányt, hogy hozzon létre egy folyosót, amelyen a békés lakosok elhagyhatják a harci övezetet. Elrendelte azt is, hogy szervezzék meg az egészségügyi ellátást, valamint mobil állomásokról lássák el az embereket vízzel, élelemmel és gyógyszerrel.
Brüsszelben is „dúl a harc”
Miközben Kelet-Ukrajnában egyre nagyobb veszélyben van a civil lakosság, Brüsszelben az orosz és az ukrán energiaügyi miniszter a gázellátásról tárgyalt, uniós segítséggel. Megállapodás egyelőre nincs. „Számos nyitott kérdés van, és továbbra is különböznek az álláspontok néhány tekintetben. Ezért abban egyeztünk meg, hogy kedden vagy szerdán folytatjuk a tárgyalásokat” – közölte Günther Oettinger uniós biztos, részleteket azonban nem közölt.
Moszkva azért helyezte kilátásba a szállítások felfüggesztését, mert Kijev 4,5 milliárd dollárral tartozik az eddig leszállított gázért. Az oroszok a jövőben csak az előre kifizetett mennyiséget szállítanák le a szomszédos országnak.
A vita miatt az európai ellátás is veszélybe kerülhet. Egyrészt Moszkva szerint fennáll a veszély, hogy Ukrajna a korlátozás miatt a többi országnak szánt gázt csapolja meg. Másrészt pedig az oroszok azzal is fenyegetnek, hogy leállítják az európai szállításokat, ha bármelyik ország ellátja gázzal Ukrajnát. A Gazpromnak ugyanis vétójoga van, ha bármely ország megfordítaná a szállítási irányt az orosz vezetékeken.