"Mint arról korábban már beszámoltunk a közelmúltban, az illetékes szervek vonalán intenzívebbé vált a munka, voltak kapcsolatfelvételek, és ezek eredménye Fogelnek, valamint az Oroszországi Föderáció egyik állampolgárának, akit jelenleg az Egyesült Államokban tartanak fogva, a szabadon engedése lett" - mondta Peszkov.
A szóvivő szerint az orosz állampolgár - akinek nevét nem közölte - "az elkövetkező napokban" szabadul. Peszkov hozzátette, hogy az ilyen megállapodások "valószínűleg nem képesek fordulóponttá válni, ugyanakkor apránként lépéseket jelentenek annak a kölcsönös bizalomnak az építése felé, amely most a mélyponton van".
A Fehér Ház kedden jelentette be, hogy Mark Fogelt, akit Oroszországban egy kábítószer-csempészés címén 14 évi fegyházra ítéltek, egy Oroszország és az Egyesült Államok közötti megállapodás részeként szabadon engedték.
Donald Trump kormánya közölte, hogy "olyan cserébe egyezett bele, amely pozitív hozzáállást mutat Oroszország részéről, és annak a jele, hogy jó irányba haladunk az ukrajnai háború befejezése érdekében".
Peszkov nem kommentálta Trump kijelentését, miszerint hamarosan újabb amerikai-orosz fogolycsere várható.
"Erről a témáról nincs mit mondanom" - fogalmazott. Hasonlóan válaszolt arra a kérdésre, hogy harmadik országnak volt-e köze a fogolycseréhez.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán azt hangoztatta, hogy Oroszország tartja magát az Egyesült Államokkal a kapcsolattartás titkosságáról kötött megállapodáshoz.
"Mint azt önök is értik, a diplomáciai és egyéb kapcsolatok szeretik a csendet. Az elmúlt hetekben sok kérdést tettek fel, különböző szinteken, többek között Dmitrij Peszkov elnöki szóvivőnek. És ő azt válaszolta, amit lehetett - azt, hogy vannak kapcsolatok és ezek folytatódnak" - mondta Lavrov.
Az orosz diplomácia vezetője szerint az amerikai fél úgy döntött, hogy nyilvánosságra hozza ezeknek a kapcsolatfelvételeknek az eredményét, az orosz fél azonban másként viszonyul az elért megállapodásokhoz.
"Ez (Fogel szabadon bocsátása) az egyik ilyen csatorna terméke, amelyen keresztül ezek a kapcsolatok létrejönnek. Szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy a hatékony diplomácia érdekében inkább tiszteletben tartjuk a titoktartási megállapodásokat"
- mondta a tárcavezető.
Hozzátette, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök maga fog dönteni majd az egymással való kapcsolatfelvételről, és erről tájékoztatást ígért.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vonatkozó kijelentésére reagálva Peszkov leszögezte, hogy Oroszország soha nem fog tárgyalni területeinek cseréjéről. Azt hangoztatta, hogy az orosz területen lévő ukrán csapatokat "meg fogják semmisíteni, ki fogják űzni".
Mint mondta,
Putyin továbbra is nyitott az Ukrajna ügyében béketárgyalásokra, és Oroszország álláspontja "átlátható, következetes és ismert a világ számára".
Sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a nyugati tömegtájékoztatás továbbra is agyonhallgatja az ukrán hadsereg kegyetlenkedéseit, egyebek között azt, hogy a kurszki Nyikolajevo-Darjevo községnek, amely mintegy fél évig volt ukrán megszállás alatt, gyakorlatilag a teljes férfilakosságát kiirtották.
Peszkov szerint az orosz diplomácia folytatja arra irányuló tevékenységét, hogy az ukrán katonák bűncselekményeiről tájékoztassa a közvéleményt.
A dán hírszerzés állításával kapcsolatban, miszerint Oroszország fenyegetést jelent a NATO számára, a Kreml szóvivője rámutatott: éppen a szövetség közelítette az infrastruktúráját következetesen Oroszország határaihoz. Úgy vélekedett, hogy az efféle történetekkel az európai adófizetők figyelmét kívánják elterelni életszínvonaluk csökkenéséről.
Forrás: MTI