A brit légitársaság utolsó gépei gördülnek be a terminál elé. A Flybe vezetősége csütörtökön jelentette be, hogy a járvány miatti tömeges lemondások miatt kénytelen leállítani légiforgalmát.
"Az első dolog az ami miatt aggódom, azok az utasok, akik ott ragadtak bizonyos helyeken. Vannak embereink a repülőtereken, hogy segítsenek nekik. Írok az összes többi utazási társaságnak, busz társaságnak, vasúttársaságnak, légitársaságoknak, hogy segítsenek ebben a helyzetben. Illetve, hogy segítsenek annak a néhány ezer alkalmazottnak elhelyezkedni, akik a Flybe-nél dolgoztak''
- nyilatkozta a brit közlekedési miniszter.
Nem ez a cég azonban a koronavírus egyetlen gazdasági áldozata: az élelmiszeripar és a turizmus is jelentős károkat szenvedett az elmúlt hetekben.
A római kormány több mint 7 milliárd euróval segíti a vállalkozásokat és a családokat a koronavírus miatti gazdasági veszteségek pótlására. Az olasz közegészségügyi hivatal véleménye szerint az sem kizárt, hogy az eredetileg március 15-ig tervezett oktatási szünetet meg kell hosszabbítani.
"Kicsit aggódok az iskolai jegyeim, és az elmaradt órák miatt. Ma kaptam feladatokat, úgyhogy egy kicsit boldog vagyok, de kissé aggódok az iskola előrehaladása miatt ebben az évben. Tény, hogy a kimaradások miatt keményebben kell dolgoznunk, hogy felkészüljünk a jövő évre''
- mondta ez a középiskolai diák.
Az oktatási intézményeket Iránban is bezárják. A perzsa államban egy hónapig szünetel a tanítás.
A gazdasági károk mellett személyi áldozatait is tovább szedi a vírus.
A kór most már a Magyarországgal szomszédos Ausztria, Ukrajna, Románia és Horvátország után Szlovéniában is megjelent.
A fertőzést itt egy Marokkóból Olaszországon keresztül érkezett embernél mutatták ki, aki jelenleg a ljubljanai kórházban van karanténban.
Európában már 34 országban van jelen a kór.
A koronavírus járvány miatt csütörtök reggelre harminchét ország tiltotta meg a Dél-Koreából érkezők belépését. Az ázsiai országban hatezer fölött van a fertőzöttek száma. Egy nap alatt több mint 300 új beteget regisztráltak.
Kínai tudósok közben arról számoltak be, hogy a Covid 19 vírus mutálódott, és két törzse is terjed, ezek közül az agresszívabb változatot kapta el az emberek többsége.
„Folyamatosan tájékoztatjuk az Egészségügyi Világszervezetet a járványról és folyamatosan megosztjuk az új koronavírus génállományával rendelkezésünkre álló információkat”
– mondta a kínai külügyminszter-helyettes.
A rekordsebességgel terjedő járvány már a világ összes kontinensén jelen van. A kínai, dél-koreai, iráni és olasz gócpontok után az amerikai szakértők attól félnek, hogy most a Washington állambeli Seattle-re sújthat le a kór: egyes feltételezések szerint a térségben már akár 2 ezer olyan fertőzött is lehet, akiről még nem tudnak.
Világszerte már több mint 80 országban ütötte fel fejét a lázzal és tüdőgyulladással járó kór. A halottak száma meghaladja a 3200-at. 95 ezren fertőződtek meg, de 50 ezer felett van a gyógyultak száma is.
Koronavírustól halt meg a gyógyultnak nyilvánított kínai férfi
Öt napra rá, hogy gyógyultnak nyilvánították a 36 éves kínai férfit, szájszáraszságot majd légzési elégtelenséget tapasztaltak nála, amibe bele is halt. Li Liang február 12-től feküdt a koronavírus kiindulópontjának számító Vuhan egyik korházában, ahonnan két hét után távozhatott. Március 2-án azonban a fellépő tünetek miatt ismét kórházba szállították, ahol még aznap délután elhunyt.
Az egészségügyi bizottság megállapította: halálát az új típusú koronavírus okozta.
Ráadásul nem ez volt az egyetlen ilyen eset: egy sanghaji helyi lap arról adott hírt, hogy a vuhani Fangcang Kórházban több gyógyultnak nyilvánított páciensnél újra jelentkeztek a tünetek. A kórház ezért már a vírus elleni antitestek jelenlétét is teszteli a betegeknél, mielőtt hazaengedné őket.
Hír TV/MTI