Mehud hozzátette, az ehhez hasonló török nyilatkozatok rossz irányba befolyásolják az SDF-nek az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet elleni harcát, mivel így csapatokat kell elvonnia a hadszíntérről. Kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államok vezette koalíció - milicistákkal együtt harcoló - katonáinak a jelenléte elveszi Törökország kedvét egy esetleges offenzívától.
Az SDF csapatai eközben már bejutottak a Deir-ez-Zór tartománybeli Hadzsín városába, amely az IÁ utolsó szíriai enklávéja. A térségben már szeptember óta folynak a harcok. A brit székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) legfrissebb értesülése szerint a milíciáknak sikerült teljesen megsemmisítenie az IÁ védelmét, és csaknem 600 hadzsíni civil lakos evakuálását biztosították, akik között sok a nő és a gyerek.
Washington amerikai katonákat küldött a helyszínre, hogy ezzel elejét vegye a kurd milíciák elleni török támadásoknak.
Az Anadolu török állami hírügynökség ugyanekkor jelentette, hogy török katonai konvoj érkezett a Szíriával határos Hatay tartományba. A hírügynökség hasonló csapatmozgásokról már a hét elején is beszámolt.
Az elmúlt hónapokban a török tüzérség többször vette célba az Eufrátesz keleti partján lévő YPG-hadállásokat azzal az indokkal, hogy az YPG korábban a török-szíriai határon szolgálatot teljesítő török egységeket lőtte.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán közölte, hogy Törökország hadereje néhány napon belül hadműveletet indít Észak-Szíriában az Eufrátesz folyótól keletre, az YPG ellenőrzése alatt álló területen.
Törökország korábban két hadművelet is indított az YPG jelenlétének visszaszorítása érdekében: Eufráteszi Pajzs fedőnéven először 2016 augusztusától megtisztította északon az Azáz, Dzserablúsz, el-Báb városok alkotta háromszöget az Iszlám Államtól, valamint az YPG-től, majd idén januártól az Olajág nevű műveletben irányítása alá vonta a korábban kurdok ellenőrizte északnyugati Afrín várost és környékét.
Ankara terrorszervezetnek és biztonsági fenyegetésnek tartja a YPG-t, amely szerinte a Délkelet-Törökországban tevékeny Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű terrorszervezet fegyveres szeparatistáinak szíriai szövetségese. A török hatalmat azonban a szíriai kurdok térnyerése és - egyebek között katonai - megerősödése aggasztja igazán, ami az Iszlám Állam terrorszervezet ellen amerikai támogatással vívott harcok következménye.
Megfigyelők szerint Törökország attól tart, hogy a megerősödött szíriai kurdok bátoríthatják a dél-törökországi kurd lakosság függetlenedési törekvéseit.