Az ötlet az EITAN-tól, az izraeli hadsereg azon egységétől származik, amely az eltűnt katonák felkutatásával foglalkozik.
"Amikor elkezdődött a háború, megkerestek az EITAN tartalékosai. Megkérdezték, hogy a madaraim tudnának-e valamiben segíteni" - mondta az AFP-nek Ohad Hacofe, az Izraeli Természetvédelmi és Nemzeti Park Hatóság kihalóban lévő madárfajokkal foglalkozó programjának igazgatója.
A keselyűk dögevő ragadozó madarak, széles látómezővel, amelynek segítségével a magasból fel tudják fedezni a táplálékuk fő részét képező tetemeket.
A program keretében több száz, GPS-jeladóval ellátott ragadozó madarat figyelnek meg, hogy megismerjék a vándorlási útvonalaikat, tanulmányozzák a táplálkozási szokásaikat és a veszélyeztetett fajokra leselkedő veszélyeket.
Október 23-án egy ritka fehérfarkú rétisast láttak Beeri, a Hamász által megtámadott egyik kibuc közelében, majd másnap a falunál. Innen támadt a tudós ötlete.
"Elküldtem az adataimat (a hadseregnek). Azonosították őket, és négy holttestet találtak meg" - mondta Ohad Hacofe.
Egy másik madártól, egy héjasastól származó információk révén újabb holttesteket tudtak izraeli területen fellelni - közölte a tudós.
Több száz, eltűntként nyilvántartott ember holtestét még nem sikerült megtalálni, illetve azonosítani.
A programigazgató szerint a módszerrel rá tudnak lelni az eltűnt hozzátartozókra.
A hatóságok szerint a Hamász iszlamista palesztin szervezet október 7-i támadása során legkevesebb 1400 embert gyilkoltak meg. A fegyveresek mintegy 240 túszt magukkal hurcoltak a Gázai övezetbe.
A rendőrség hétfői közlése szerint 843 polgári személy és 351 katona holttestét azonosították.
Borítókép: illusztráció, Shutterstock