Az amerikai külpolitika sorsa most nem a diplomaták, hanem a kongresszus kezében van – szögezte le az Egyesült Államok új külügyminisztere első hivatalos beszédében. A tárcavezető nem a külpolitikai stratégiája ismertetésére, hanem a külügyi kiadások védelmére helyezte a hangsúlyt. Ha a törvényhozásban nem jutnak március 1-jéig egyezségre, akkor automatikusan életbe lépnek a megszorítások, amely a külügy büdzséjét is csökkenti. Ez John Kerry szerint gyöngítené az Egyesült Államok pozícióját.
„Nem lehetünk erősek addig a világban, amíg nem vagyunk azok saját hazánkban – fogalmazott John Kerry. – Diplomataként akkor tudok segíteni hitelesen más országoknak a békefenntartásban, ha végre Amerika is rendet tesz a saját pénzügyeiben! És ezt most kell megtenni" – hangsúlyozta az új külügyminiszter.
Az amerikai külpolitika költségei a jelenlegi költségvetésnek alig 1 százalékát teszik ki, az automatikus megszorítócsomag viszont több mint 2,5 milliárd dollárt vonna el a külügyi tárcától. John Kerry, aki kinevezése után az izraeli–palesztin béketárgyalások felélesztésének lehetőségéről is beszélt, vasárnap közel-keleti körútra indul, de nagy meglepetésre Izraelbe nem látogat el.