Az Egyesült Államok nem ért ki az erdőből, több kritikus pénzügyi vízválasztóhoz közeleg. Ezekkel a szavakkal jellemezte az amerikai jegybank elnöke az ország gazdasági helyzetét a Michigani Egyetemen tartott előadásán. Ben Bernanke az egyik kulcsfontosságú lépésnek az adósságplafon emelését tartja, amely szerinte nem jelenti automatikusan azt, hogy nőne a hiány és az állami kiadások mértéke. „Nagyon fontos, hogy a kongresszus megtegye a szükséges lépéseket az adósságplafon megemeléséhez, hogy elkerüljük azt a helyzetet, hogy a kormány nem tudja fizetni a számláit” – nyilatkozata a Fed elnöke.
Hasonló a véleménye az amerikai elnöknek is. Barack Obama úgy véli, a világgazdaság szempontjából katasztrofális lenne, ha a törvényhozás nem emelné meg az adósságplafont. Ehhez a képviselőházban többséggel rendelkező republikánusokat kell meggyőznie. „A republikánusoknak két választásuk van. Vagy felelősségteljesen cselekednek, és Amerika tudja fizetni a számláit, vagy felelőtlen lépésükkel újabb válságba taszítják az országot. De nem fognak váltságdíjat szedni azért cserébe, hogy nem teszik tönkre az amerikai gazdaságot” – fogalmazott az amerikai elnök.
Az Egyesült Államok bruttó államadóssága az év végére érte volna el technikailag a 16 ezer milliárd dolláros adósságplafont, ha a pénzügyminisztérium nem vezetett volna be rendkívüli intézkedéseket. Az emeléshez a republikánusok a kormányzati kiadások további csökkentését szabták feltételül. A törvényhozás január elsején döntött az amerikai költségvetésről, így nem léptek életbe automatikusan a 600 milliárd dolláros megszorítások. A kompromisszumos javaslattal egyben elhalasztották két hónappal az adósságplafon megemeléséről szóló döntést is.