A szervezők számításai szerint 600 ezren vettek részt a londoni tüntetésen.
Az EU-párti demonstrálók szerint azért kell kiírni egy újabb referendumot az unióból való távozás kérdéséről, mert a konzervatív kormány nem tájékoztatta őket megfelelően a két évvel ezelőtti brexit-népszavazás kampányában.
„Az a gondolat, hogy független országként talpon tudunk maradni, kudarcba fulladt. Buta és hamis tájékoztatást kaptunk, megérdemeljük az esélyt, hogy ezt helyrehozzuk” – nyilatkozta egy brexit-ellenes tüntető.
A tüntetés fő szónoka, London munkáspárti polgármestere azt mondta: a Brüsszellel való alkudozás során a valóság a lehető legmesszebb került attól, amit a 2016-os népszavazás előtt ígértek a konzervatívok Nagy-Britannia jövőjével kapcsolatban.
„Ez a kormány vagy egy rossz brexitegyezség felé vezet minket, vagy, ami még rosszabb, nem is lesz egyezség. Ezek az opciók fényévekre vannak attól, amit ígértek. A kormánynak nincs felhatalmazása arra, hogy hazardírozzon a jövőnkkel” – húzta alá Sadiq Khan.
Az új referendumot követelő csoport, az Emberek Szavazata nevű mozgalom vezetője szerint most már nem lenne meg a többsége a brexit mellett voksolóknak – ezt több különböző közvélemény-kutatás is alátámasztja.
„Rengeteg ember, aki a kilépésre szavazott, részt vesz a mai meneten, mert nem tetszik nekik, amerre tartanak az egyeztetések, nem bíznak abban, hogy a kormány teljesíti a 2016-ban tett ígéreteit, részben azért, mert lehetetlen teljesíteni őket” – nyilatkozta James McGrory, a mozgalom kampányigazgatója.
Alig az ellen oldalon
A brexitkampány egykori fő szószólója, Nigel Farage ellen-demonstrációt szervezett szombatra – az EU-ból való távozás mellett azonban mindössze 1200-an tüntettek Harrogate-ben. A politikus szerint azért, mert ezzel párhuzamosan az ország több pontján is hasonló demonstrációk zajlanak.
2016 júniusában a népszavazáson részt vevők kevesebb mint 52 százaléka voksolt arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból. A Theresa May vezette kormány már korábban jelezte: teljesen kizártnak tartja, hogy új referendumot írjanak ki. A hivatalos menetrend szerint a szigetország 2019. március 29-én távozik az EU-ból, de a kilépés pontos körülményeiről továbbra sem született olyan átfogó terv.