Kijelentette: a betegség elleni küzdelem törvényi alapjainak megerősítéséhez törvényhozási, végrehajtási, igazságszolgáltatási és jogkövetési erőfeszítések szükségesek.
Hszi, aki a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára is, a testület átfogó jogi kormányzással foglalkozó szakbizottságának ülésén beszélt. Hangsúlyozta, hogy a fertőzés elleni küzdelem kritikus ponthoz érkezett, s kiemelte a munka törvényes, tudományos és rendezett módon történő elvégzésének fontosságát.
A kínai elnök kemény fellépést szorgalmazott a fertőzés terjedése elleni küzdelmet gátló illegális tevékenységekkel és bűncselekményekkel szemben. A kínai elnök a többi között az egészségügyi hatóságok intézkedéseivel szembeni ellenállást, a mentőszolgálatok tagjai elleni támadásokat, a hamis egészségügyi termékek gyártását és árusítását, valamint az álhírterjesztést említette.
Hangsúlyozta azt is, hogy a járványügyi törvényeket és szabályozásokat szigorúan ki kell kényszeríteni, a kockázatelemzéseket javítani, a döntéseket pedig megfontoltan a törvényesség alapján kell meghozni.
Hszi emellett szólt arról is, hogy a járvánnyal kapcsolatos pontos információkat időben közzé kell tenni.
A szerdai tanácskozáson mindezekkel kapcsolatban irányelveket fogadtak el.
A koronavírus okozta fertőzés következtében kedden 65 ember halt meg Kína szárazföldi részén. A járvány miatti halálozások száma ezzel világszerte 492-re nőtt. Kedd éjfélig a Kínában diagnosztizált fertőzöttek száma 24 ezer fölé emelkedett, közülük eddig 892 páciens távozhatott gyógyultan a kórházból.
Megérkeztek Tyumenybe a Vuhanból evakuált oroszokat szállító katonai gépek
Néhány órás különbséggel megérkezett Tyumenybe szerdán az orosz légierő két, Il-76 MD típusú szállítógépe, fedélzetén 144, Vuhanból kimenekített, zömmel orosz állampolgárságú emberrel.
Az evakuáltakat két hétre egy, a nyugat-szibériai várostól mintegy 30 kilométerre található szanatóriumban kialakított, dupla kerítéssel körbevett, a nemzeti gárda egységei által őrzött rehabilitációs központban helyezik el.
Hivatalos bejelentések szerint az Oroszországba szállított embereken több vizsgálatot is végeztek, de egyiküknél sem állapítottak meg koronavírus-fertőzést.
A járványügyi szakembereket és orvosi felszerelést is szállító katonai gépekre felszálltak közül 128-an orosz állampolgárok, de vannak közöttük fehérorosz, kazah, örmény és ukrán állampolgárok is.
Az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) szerdai közlése szerint Oroszországban továbbra is két olyan - kínai állampolgárságú - személyt tartanak számon, akik 2019-nCoV típusú koronavírussal fertőződtek meg. Betegségük lefolyása enyhe, szervezetükből vakcina kifejlesztéséhez szükséges élő vírust nem sikerült kinyerni.
A fertőzöttek egyikét egyébként éppen abban a Tyumeny megyében azonosították, ahol a Kínából elszállított oroszokat karanténba helyezték.
Oroszország több városából védőmaszk-hiányról számoltak be sajtójelentések.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán a szerdai kormányülésen azt javasolta, hogy fosszák meg a működési engedélyüktől mindazokat a gyógyszertárakat, amelyek a koronavírusra hivatkozva megemelték az egyéni védőeszközök árait. Putyin szerint néhány patika bezárása nem érződik meg az Oroszország gyógyszerellátáson. Tatyjana Golikova, a védekezésért felelős miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy forródrótot hoztak létre az új kínai koronavírus terjedésével kapcsolatossal kapcsolatos tájékoztatás, valamint a helyzettel visszaélő gyógyszertárak beazonosítására.
Oroszországban szerdán megtiltották a Kínából elindult utasok átutazását.
WHO: egyelőre nincs ismert gyógymód a betegség kezelésére
Cáfolta szerdán Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azokat a sajtóértesüléseket, amely szerint "áttörő" jelentőségű gyógyszereket fedeztek fel az új koronavírussal fertőzött betegek kezelésére.
Egy kínai televízió arról számolt be, hogy a Csöcsiangi Egyetem kutatói hatékony gyógyszert találtak az új vírusra, míg a brit Sky News szerint kutatók "jelentős áttörést" értek el a védőoltás kifejlesztésében.
A sajtóhírekre reagálva Tarik Jasarevic, a WHO szóvivője kijelentette: "nincsenek ismert terápiák a 2019-nCov vírus ellen, és a WHO véletlenszerű ellenőrző próbákat javasol a hatékonyság és a biztonságosság mérésére".
Egy kórokozó elleni védőoltás kidolgozása és tesztelése rendszerint éveket vesz igénybe, és gyakran jár "csapdákkal és kudarcokkal" - tette hozzá.
A tudósok szerint még az új technológiáknak köszönhető gyorsított ütemben is legkorábban idén júniusban kerülhet abba az új koronavírus elleni védőoltás, hogy embereken is kipróbálják.
A fertőzött betegeiket kezelni kívánó orvosok feltehetően más vírusfertőzésekre alkalmazott, engedélyezett gyógyszerekkel próbálkoznak, hogy lássák, van-e hatásuk, amíg az új gyógyszerek fejlesztés alatt vannak.
A Gilead amerikai gyógyszergyár közölte, hogy az új koronavírus által megfertőzött kínai betegeken megkezdte egy Remdesivir nevű kísérleti szer tesztelését, de hangsúlyozta, hogy a munka jelenleg kutatási szakaszban van.
A CCTV kínai televízió szerint a vuhani gyermekkórház orvosai közölték, hogy a koronavírussal fertőzött várandós nők átadhatják a vírust a még meg nem született gyermeknek. Az orvosok azután nyilatkoztak így, hogy február 2-án egy fertőzött nő gyermeknek adott életet, és az újszülöttnél 30 órával később megállapították a koronavírus jelenlétét.
Az újszülött stabil életjeleket mutatott, nem volt lázas és nem köhögött, de légzési elégtelenség jelentkezett nála - tudatták az orvosok.
"Figyelmet kell szentelnünk annak, hogy a fertőzés anyáról gyermekre is terjedhet" - mondta Cseng Ling-kong, a vuhani gyermekkórház újszülött osztályának főorvosa.
A kórház egy másik eset részleteit is közzétette, amelyben egy újszülött egészségesen született január 13-án. A dajkánál később mutatták ki a vírus jelenlétét, az anyánál pedig napokkal később. A csecsemőnél csak január 29-én jelentkeztek a tünetek.
"Azt egyelőre nem tudhatjuk biztosan, hogy a csecsemő dajkája fertőzte-e meg az anyát, aki továbbadta a vírust a gyermekének. Azt viszont megerősíthetjük, hogy a gyerek koronavírussal fertőzött emberekkel volt szoros kapcsolatban, ami annyit jelent, hogy az újszülöttek is megfertőződhetnek" - mondta Cseng, hozzátéve, hogy egyik gyermek állapota sem válságos.
Vuhan a gócpontja a december 31-én kezdődött járványnak, amely azóta több mint 20 országba jutott el. Kínában - Hongkongot és Makaót nem számítva - a járványnak 490 halottja van, 24 324 megbetegedést erősítettek meg.
Londoni elemzők: Gazdasági járvány is fenyeget
Menczer: Három magyar dolgozik a Japán mellett karanténba helyezett hajón
Koronavírus: Enyhén mérséklődött a betegség halálozási aránya Hupej tartományban
Globál: Nem volt még ennyi embert érintő karantén a történelemben
MTI