Teljesen kiürült a 22 milliós kínai főváros, miután a hatóságok arra utasították a lakosságot, hogy maradjanak otthon. Így akarják gátolni a hatóságok a Koronavírus terjedését.
A fertőzöttek és a halálozások száma továbbra is meredeken emelkedik a távol-keleti országban. De nem csak Kínában, egyre több olyan ország jelenik meg a térképen, ahol fertőzötteket regisztráltak. Szakemberek szerint nem az a kérdés, hogy megjelenik-e egy országban a vírus, hanem az, hogy mikor. Szakemberek egyöntetűen azzal nyugtatják a lakosságot, hogy a megfelelő higiéniás szabályok betartásával meggátolható a fertőzés terjedése. Arra is rámutatnak, hogy a betegség jóformán kizárólag Kínában szedett áldozatokat és csak kis számú Kínán kívüli megbetegedést regisztráltak eddig.
A közép-kínai Vuhan közelében egy ezer férőhelyes kórház már megkezdte működését. A betegeket a hadsereg orvosai látják el. Közülük sokan a korábbi SARS- és ebolajárvány idején szereztek tapasztalatokat.
"Rutinos embereket kerestek, és azokat hívták be. 2003-ban én is részt vettem a SARS-vírus elleni küzdelemben, 2014-ben pedig Afrikában szolgáltam, ahol ebolás betegeket kezeltünk"
- nyilatkozta egy katonaorvos.
Peking január végén döntött úgy, hogy a lázzal és tüdőgyulladással járó ragály megfékezése érdekében további klinikákat építenek - a kritikák szerint ugyanakkor későn szánták el magukat a lépésre, mivel az első fertőzöttek decemberben jelentkeztek.
Az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett, ami elsősorban több pénzt és nagyobb mozgásteret biztosít a vírus elleni harcban.
A reptereken hőkamerával ellenőrzik az utasokat, és egyre több ország megtiltja a beutazást a Kínából érkezőknek, és folytatódnak az evakuálások is. Kínából több ország is repülővel szállítja haza állampolgárait. A járványügyi korlátozásoknak – a repülőjáratok korlátozásának, a határzáraknak és vízumkorlátozásoknak már komoly gazdasági hatása van. Csökken a kereskedelem volumene és komoly hatása lesz a turizmusra, hogy a kínai és a távol-keleti turisták nem indulnak majd útnak. Ha akarnának sem tudnának, amennyiben a repülőjáratok teljesen leállnak.
Az olaj ára pedig egyelőre csökken annak ellenére, hogy a világ olajkitermelésének feléért felelős OPEC-tagországok a termelés korlátozására készülnek.
Azt tudjuk, hogy az első megbetegedések tavaly decemberben történtek és egyébként december 31-én Kína jelezte az Egészségügyi Világszervezetnek, hogy valami gond van. (...) Itt olyan tünetekről van szó, amelyek teljesen általánosak. Tehát, ha én bemegyek a kórházba, egy picit köhögök és van egy kicsi lázam, folyik a taknyom, tessék engem kezelni, akkor valószínűleg az orvosnak nem az lesz az első gondolata, hogy valami nagyon ritka, új, soha nem ismert vírust kaptam meg, hanem általános influenzás betegként kezel
- mondta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, Salát Gergely. Hozzátette, ahhoz képest, hogy mennyire általánosak a tünetek, a kínaiak elég gyorsan léptek.
Teljes adás:
HírTV