A halál falánál kezdődött a megemlékezés Auschwitzban a haláltábor felszabadításának 70. évfordulóján. Ez az a tér, ahol a golyó általi kivégzéseket végrehajtották. Előfordult, hogy több száz rabot lőttek agyon az őrök. „A munka azt jelentette, hogy a sarat túrtuk. Aki abbahagyta a munkát, mert nem volt ereje, azt agyonlőtték. Itt mindenütt halmokban feküdtek a hullák. Én nagyon sokáig képtelen voltam visszatérni, mert csak ezeket a képeket láttam magam előtt” – mondta egy lengyel túlélő.
Az auschwitzi lágert 1940-ben kezdték építeni a lengyel zsidóknak. A tábort bővítették a szomszéd falu, Birkenau felé, amikor máshonnan, így Magyarországról is megindultak a deportálások. „15 éves voltam, amikor bekerültem. Minden beton és szögesdrót, sehol nem volt egy fűszál se. Az étkezés egyszerű volt. Reggel adtak meleg vizet, amit kávénak hívtak, napközben volt egy tányér leves, este egy szelet kenyér. Én egy hiba miatt menekültem meg, valaki 5-öst írt 9-es helyett a papíromra, és rossz vonatra tettek – nyilatkozta egy cseh túlélő.
Auschwitz-Birkenaut a szovjet hadsereg szabadította fel 1945. január 27-én. A 70. évfordulón rendezett megemlékezésen 42 ország, köztük Magyarország küldöttei vettek részt. Oroszországot az ukrajnai háború miatt senki sem képviselte. A német államfő a berlini parlamentben emlékezett, Joachim Gauck azt mondta, a népirtásra a világon mindenkinek emlékezni kell, hogy ne történhessen meg újra. „A holokauszt néhány ember számára már nem kulcsfontosságú része a német identitásnak, pedig igenis az. Nincs német identitás Auschwitz nélkül. A holokausztra kivétel nélkül minden németnek emlékezni kell. Járunk a gettók helyén, látjuk a házakat, ahonnan a zsidókat deportálták és az épületeket, ahol a kiirtásukat eltervezték. Ennek a horrornak a jelenünkre és a jövőnkre is hatása van” – fogalmazott a német államfő.
Megemlékezést az Európai Parlamentben is tartottak, a francia elnök pedig a második világháborús emlékműnél beszélt arról, hogy a zsidók a francia társadalom szerves részét jelentik és nem szeretné, ha tömeges kivándorlás kezdődne Izraelbe a párizsi kóser bolt elleni merénylet után.