A rendőrség heves tűzharc után számolt fel egy terrorista sejtet csütörtökön egy kelet-belgiumi kisvárosban. A hatóságok szerint a fegyveresek azonnal tüzet nyitottak a rendőrökre. Két dzsihadista életét vesztette az akcióban, egy pedig megsebesült, őt őrizetbe vették.
Az ügyészség szerint Szíriából visszatért fegyveresekről van szó, akik nagyszabású merényletet akartak végrehajtani feltehetően a belga rendőrség ellen. Gépfegyvereket, bombaalapanyagokat és rendőri egyenruhákat is találtak náluk.
Tegnap Brüsszel környékén is több terrorellenes akciót hajtott végre a rendőrség, két feltételezett szélsőségest őrizetbe vettek. A rajtaütések után a kormány megemelte a terrorkészültséget és az Európai Unió segítségét kérte.
„Egy sor európai szintű kiegészítő intézkedésre van szükség a jelenlegi intézkedéseinken felül. Például egységes lista kell az Európába visszatérőkről. Ezért arra kérjük az Európai Parlamentet, hogy a lehető leggyorsabban szavazzon az utasnyilvántartásról szóló törvényről, amely lehetővé teszi az országok közti információcserét, fokozva a hírszerző szolgálatok hatékonyságát” – fejtette ki Charles Michel belga miniszerelnök.
A hatóságok szerint több mint háromszáz belga állampolgár harcol valamelyik iszlamista terrorszervezet oldalán Szíriában és Irakban.
Franciaország nem hátrál
A francia államfő közben leszögezte: hazája nem hátrál meg a merényletek miatt, így a fenyegetések ellenére sem vonja ki a francia katonákat Irakból és Észak-Afrikából, és tovább vívja a terror elleni háborút.
„Mindegy, milyen véleményen vagyunk, miben nem értünk egyet, bizonyítottuk, hogy a nemzetközi közösség egységesen lép fel a közös ellenség ellen, amelynek a neve: terrorizmus. Háborúban állunk vele. Ez nem vallás elleni harc. Ez harc a gyűlölet ellen. A párizsi támadások sértik az iszlámot. Nem győzöm ismételni, a terrorizmus első számú áldozatai a muszlimok. És sajnos nem az egyetlenek” – fogalmazott Francois Hollande.
Kerry ölelést vitt Párizsba
Az amerikai külügyminiszter pénteken Párizsba látogatott, hogy támogatásáról biztosítsa a francia kormányt a terror elleni harcban. Sokak szerint Washington így akarja jóvá tenni, hogy a múlt vasárnapi békefelvonulásra csak a nagykövetét küldte.
„Ide akartam jönni, hogy megosszak egy ölelést egész Párizzsal és Franciaországgal. Szerettem volna személyesen kifejezni, mennyire borzasztónak és visszataszítónak érzi minden amerikai ezt a gyáva, megvetésre méltó tettet, az ártatlan életek és alapvető értékek elleni támadást” – mondta el John Kerry. Az amerikai külügyminiszter a Charlie Hebdo szerkesztőségénél és a kóser élelmiszer-áruháznál is lerótta kegyeletét az áldozatok előtt.