2024. 04. 27. Szombat Zita napja
Jelenleg a TV-ben:

Amerika magyar grófja

Következik:

Európai Híradó 04:00

Külföld

Harmincnyolc embert ítéltek halálra Indiában a 2008-as ahmedábádi merényletekért

Egy indiai bíróság 38 embert ítélt halálra pénteken a 2008-ban elkövetett ahmedábádi robbantások ügyében, amelyekben 56-an életüket vesztették, és több mint 200-an megsebesültek.

  • Harmincnyolc embert ítéltek halálra Indiában a 2008-as ahmedábádi merényletekért

További tizenegy embert életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek. Az ítéletek nem jogerősek.

A 49 elítéltet február 8-án nyilvánították bűnösnek bűnszövetkezetben történő részvétel és gyilkosság miatt.

Huszonnyolc vádlottat bizonyíték hiányában felmentettek.

A csaknem tíz évig tartó perben összesen 77-en álltak vádlottként a bíróság elé, és több mint 1100 tanúvallomást hallgattak meg.

Az egyik védőügyvéd közölte, hogy fellebbezést nyújtanak be egy felsőbb bíróságon. Azt mondta, hogy enyhébb ítéletekre számítottak, miután a vádlottak már több mint 13 évet börtönben töltöttek. Ennek ellenére a bíróság többségükre halálbüntetést szabott ki.

2008. július 26-án pokolgépes merényleteket hajtottak végre Gudzsarát állam székhelye, Ahmedábád forgalmas részein. A támadás elkövetőiként az iszlamista indiai mudzsáhedek jelentkeztek. A robbantásokat válaszként szánták a 2002-es etnikai összecsapásokra, amelyekben mintegy kétezer, többségében muszlim vallású ember vesztette életét. Az erőszakhullámot az váltotta ki, hogy 2002 februárjában egy hindu nacionalistákkal teli vonaton tűz ütött ki, amelyben 59-en meghaltak. A történtekért a muszlimokat tették felelőssé, holott a gyújtogatás tényét a hatóságok soha nem erősítették meg. A tragédiát a hinduk megtorló akciói követték.

Akkoriban Gudzsarát vezetője Narendra Modi miniszterelnök volt, akit azzal vádoltak, hogy szemet hunyt az erőszak fölött. Modi ezt cáfolta. Az indiai legfelsőbb bíróság 2012-ben minden felelősség alól felmentette a politikust az üggyel kapcsolatban.

Az indiai mudzsáhedek 2008-ban Újdelhiben és Dzsaipúrban is pokolgépes merényleteket hajtottak végre.

A halálbüntetés még mindig része az indiai jogrendszernek. Az egyik jogvédő szervezet 2021. végi adatai szerint az országban 488-an vannak halálsoron. Legutóbb 2020 márciusában hajtottak végre halálos ítéletet négy férfin, aki megerőszakolt és meggyilkolt egy diáklányt Újdelhi egyik buszjáratán.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!