A Geert Wilders vezette Szabadságpárt (PVV) a jelenlegi állás szerint a 150 képviselői helyből 37-et szerezhet meg, ami több mint kétszerese a jelenlegi 17 mandátumának.
Több vezető európai politikus – köztük Orbán Viktor miniszterelnök – már gratulált Wildersnek, Brüsszel és az európai baloldal még a sokkot emészti.
Hosszú út a győzelemig
„A PVV-t nem lehet többé figyelmen kívül hagyni. Kormányozni fogunk” – jelentette ki Wilders. Ehhez arra lesz szüksége, hogy koalíciós partnert találjon, a politikus célja, hogy 76 hely legyen a kormánykoalícióé a 150 fős parlamentben.
Egy csütörtöki pártgyűlésen a 60 éves az mondta a BBC-nek, hogy "természetesen" hajlandó tárgyalni és kompromisszumot kötni más pártokkal, hogy miniszterelnök legyen.
A PVV vezetője azután nyert, hogy a kampányban kihasználta a migrációval kapcsolatos széles körű ellenszenvet, a határok lezárását ígérte, és felfüggesztette a Korán betiltására vonatkozó ígéretét.
Meg akarták ölni
Mikor Geert Wilders konzervatív-liberális színekben 1998-ban bejutott a holland parlamentbe, valószínűleg még senki nem gondolta volna, hogy milyen pályát fog befutni. Ezekben az időkben Pim Fortuyn volt a holland jobboldal meghatározó alakja - írja a Mandiner.
A népszerű bevándorlásellenes politikust 2002-ben meggyilkolta egy szélsőbaloldali környezetvédelmi aktivista. Fortuyn halála után Wilders próbálta felvenni a bevándorlásellenes, iszlám-kritikus vonalat.
2006-ban Wilders megalapította a Szabadságpártot, miután kilépett korábbi mozgalmából. Ekkor már Wilders rendőrségi védelem alatt élt, mivel két évvel korábban elkaptak két iszlamistát, akik a meggyilkolását tervezték.
2007-ben a politikus sokaknál kiütötte a biztosítékot, miután a Korán betiltását követelte.
A holland politikust az európai politikában szélsőségesként kezelték.
A fordulat
A 2000-es évek európai terrorhulláma ellenére nem sikerült a bevándorlást központi kérdéssé tenni az európai politikában. A fordulatot 2015 hozta el, amikor is több százezer szíriai migráns érkezett Európába. A nyugati kormányok kitárták az ajtókat, de ezt sokan nem támogatták.
A migrációs válság megerősítette ugyan Wilders pártját, de még nem hozta el a győzelmet. A 2017-es voksolásokon az előzetes felméréseknél rosszabb eredményt ért el a Szabadságpárt.
Magyar feleség
Az elmúlt években Geert Wilders jó kapcsolatot alakított ki a magyar kormánnyal és többször elismerően nyilatkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökről.
Geert Wilders Magyarország jóbarátja, mindig is tisztelettel közelített hozzánk, magyarokhoz.
A nemzetközi mainstreammel szemben ért és megért minket, pontosan tisztában van az illegális migráció okozta veszélyekkel” – írta Szijjártó Péter külügyminiszter a Szabadságpárt vezetőjéről idén márciusban.
A Ripost egy korábbi beszámolója szerint Wildersnek nyírparasznyai magyar felesége van, Márfai Krisztina, akivel 1992-ben házasodott össze. A holland politikus jóban van a falu legismertebb emberével, Bunyós Pityu mulatós-énekessel is. Erre íme, egy bizonyíték az X-ről.
Magyarország.
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) July 25, 2019
Pálinka, fasirt, Bunyós Pityu.
András, a vendéglátó. pic.twitter.com/qSsPdCMtm3
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ:
Borítókép: Twitter.com/geertwilderspvv