2024. 05. 19. Vasárnap Ivó, Milán napja
Jelenleg a TV-ben:

Bayer show

Következik:

Ottó 22:35

Külföld

Felesége magyar, nagy haverja Bunyós Pityunak és ő lehet Hollandia következő miniszterelnöke - portré Geert Wildersről + videó

A BBC beszámolója szerirnt bevándorlásellenes jobboldali Geert Wilders választási győzelme Hollandiában „megrázta a holland politikát, és egész Európát sokkolja”. A politikus hosszú évek óta állandó szereplője volt a holland politikának, a többi párt páriaként kezelte. Ki ő és mi vezetett a sikeréhez? Ennek járt utána a Mandiner.

  • Felesége magyar, nagy haverja Bunyós Pityunak és ő lehet Hollandia következő miniszterelnöke - portré Geert Wildersről + videó

A Geert Wilders vezette Szabadságpárt (PVV) a jelenlegi állás szerint a 150 képviselői helyből 37-et szerezhet meg, ami több mint kétszerese a jelenlegi 17 mandátumának. 

Több vezető európai politikus – köztük Orbán Viktor miniszterelnök – már gratulált Wildersnek, Brüsszel és az európai baloldal még a sokkot emészti.

Hosszú út a győzelemig

„A PVV-t nem lehet többé figyelmen kívül hagyni. Kormányozni fogunk” – jelentette ki Wilders. Ehhez arra lesz szüksége, hogy koalíciós partnert találjon, a politikus célja, hogy 76 hely legyen a kormánykoalícióé a 150 fős parlamentben.

Egy csütörtöki pártgyűlésen a 60 éves az mondta a BBC-nek, hogy "természetesen" hajlandó tárgyalni és kompromisszumot kötni más pártokkal, hogy miniszterelnök legyen.

A PVV vezetője azután nyert, hogy a kampányban kihasználta a migrációval kapcsolatos széles körű ellenszenvet, a határok lezárását ígérte, és felfüggesztette a Korán betiltására vonatkozó ígéretét.

Meg akarták ölni

Mikor Geert Wilders konzervatív-liberális színekben 1998-ban bejutott a holland parlamentbe, valószínűleg még senki nem gondolta volna, hogy milyen pályát fog befutni. Ezekben az időkben Pim Fortuyn volt a holland jobboldal meghatározó alakja - írja a Mandiner

A népszerű bevándorlásellenes politikust 2002-ben meggyilkolta egy szélsőbaloldali környezetvédelmi aktivista. Fortuyn halála után Wilders próbálta felvenni a bevándorlásellenes, iszlám-kritikus vonalat. 

2006-ban Wilders megalapította a Szabadságpártot, miután kilépett korábbi mozgalmából. Ekkor már Wilders rendőrségi védelem alatt élt, mivel két évvel korábban elkaptak két iszlamistát, akik a meggyilkolását tervezték.

2007-ben a politikus sokaknál kiütötte a biztosítékot, miután a Korán betiltását követelte. 

A holland politikust az európai politikában szélsőségesként kezelték.

A fordulat

A 2000-es évek európai terrorhulláma ellenére nem sikerült a bevándorlást központi kérdéssé tenni az európai politikában. A fordulatot 2015 hozta el, amikor is több százezer szíriai migráns érkezett Európába. A nyugati kormányok kitárták az ajtókat, de ezt sokan nem támogatták. 

A migrációs válság megerősítette ugyan Wilders pártját, de még nem hozta el a győzelmet. A 2017-es voksolásokon az előzetes felméréseknél rosszabb eredményt ért el a Szabadságpárt.

Magyar feleség

Az elmúlt években Geert Wilders jó kapcsolatot alakított ki a magyar kormánnyal és többször elismerően nyilatkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökről. 

Geert Wilders Magyarország jóbarátja, mindig is tisztelettel közelített hozzánk, magyarokhoz.

A nemzetközi mainstreammel szemben ért és megért minket, pontosan tisztában van az illegális migráció okozta veszélyekkel” – írta Szijjártó Péter külügyminiszter a Szabadságpárt vezetőjéről idén márciusban.

A Ripost egy korábbi beszámolója szerint Wildersnek nyírparasznyai magyar felesége van, Márfai Krisztina, akivel 1992-ben házasodott össze. A holland politikus jóban van a falu legismertebb emberével, Bunyós Pityu mulatós-énekessel is. Erre íme, egy bizonyíték az X-ről.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ: 

Borítókép: Twitter.com/geertwilderspvv

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Csörte - Politikai nézetkülönbségért halál jár?

Csörte - Politikai nézetkülönbségért halál jár?

Többször rálőttek a szlovák miniszterelnökre, a merénylet után több európai politikus is életveszélyes fenyegetést kapott. Hogy jutottunk el idáig? A közéletet érintő legfontosabb eseményekről ezúttal Gajdics Ottó, Boros Bánk Levente, Kukorelly Endre és Fodor Gábor vitázott.. Műsorvezető: M. Dobos Marianne.

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!