A Geert Wilders vezette Szabadságpárt (PVV) a voksok legkevesebb 25 százalékát szerezte meg a Hollandiában szerdán tartott előrehozott parlamenti választásokon - derül ki a szavazatok 98 százalékos feldolgozottsága mellett közölt részeredményekből, amelyet a Dutch News című angol nyelvű holland hírportál ismertetett csütörtökön reggel.
A Szabadságpárt eszerint megkettőzte támogatását a legutóbbi, 2021-es választási eredményéhez képest, közel 2,5 millió ember szavazott rá.
A Magyar Nemzet emlékeztetett, a kampány egyik meghatározó témájává vált a migráció kérdése. A Hollandiába érkezők száma tavaly csaknem megduplázódott, ami tovább súlyosbítja a lakhatási válságot. Wilders pedig ígéretet tett rá, hogy gátat szab a „migránscunaminak”.
Míg a Szabadságpárt és a holland választók valószínűleg örülnek, a brüsszeli elit hátán inkább a hideg futkos a hír hallatán. Wilders egy másik ígérete ugyanis úgy hangzott, hogy népszavazást ír ki az országnak az Európai Unióból való távozásával kapcsolatban, ez pedig annak ellenére megszólaltatja a vészcsengőket Brüsszelben, hogy a „Nexitnek” a közvélemény-kutatások szerint nem lenne meg a szükséges többsége.
Ha ugyanis Geert Wilders miniszterelnök lesz, akkor bekerül az EU legfontosabb döntéseiért felelős tanácsba, és ott aligha a brüsszeli fősodor álláspontját képviseli majd például olyan témákban, mint a klímavédelem, az unió reformja, az Ukrajnának szánt fegyverek
– írja a Politico hírportál, amely úgy fogalmaz: „Wilders az EU legrosszabb rémálma”.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ: