A LMBTQ közösség fekete tagjai szervezték a hétvégi demonstrációt Los Angelesben. Amerika-szerte számos nagyvárosban ismét tízezrek tüntettek a rasszizmus és a rendőri túlkapások ellen. San Fransisco hídján két órára leállt a forgalom, amikor több autó megállt és eltorlaszolta az utat.
A megmozdulásokat annak az afroamerikai férfinak a halála váltotta ki, aki május végén egy brutális rendőrsi fellépés következtében vesztette életét. A tüntetés-hullám a világ számos országára átterjedt.
Londonban az elmúlt két hétvégén egyaránt erőszakossá váltak a rasszizmus elleni tüntetések, több rendőr megsebesült.
Először is nem lehet figyelmen kívül hagyni azt, amikor több ezer ember békésen tüntet a „fekete életek is számítanak” címszó alatt. Mint az ország vezetője, nem hagyhatom figyelmen kívül a tiltakozók érzéseit, meg kell vizsgálni a diszkriminációt az oktatási rendszerben, egészségügyben, igazságszolgáltatásban. Nagy erőket fogunk megmozdítani, kormányközi bizottságot állítunk meg a fekete és kisebbségi csoportok helyzetének kivizsgálására
– jelentette be a brit miniszterelnök.
Hozzátette azonban, hogy a narratívát meg kell változtatni, be kell fejezni a feketék áldozatszerepének hangsúlyozását, és reális képet kell vázolni a helyzetről. Johnson egyúttal figyelmeztetett: a rendőrség elleni támadásokat és az emlékművek megrongálását súlyosan büntetik majd.
Kíméletlenül lépnek fel a franciák a rasszizmussal szemben
Franciaország kíméletlenül lép fel a rasszizmussal szemben, de nem dönt le szobrokat – ezt már a francia államfő jelentette ki.
Az országban az elmúlt tíz napban egyre nagyobb méreteket öltött a tüntetéshullám. A hétvégén Párizs mellett Marseill-ben, Lyonban, Nantes-ban, Bordeauxban és Strasbourgban is ezrek tüntettek.
Polgártársaim, ma este nagyon világosan fogalmazok, amikor azt mondom: Köztársaságunk nem fogja kitörölni a történelmi személyiségeink nevét, nem fogja elfelejteni a régmúltat, nem fog eltávolítani semmilyen emlékművet. Ehelyett közösen kell megvizsgálnunk történelmünket
– a francia elnök hozzátette, joguralom nélkül nincs biztonság és nincs szabadság sem, ezt pedig egyedül a rendőrség tudja biztosítani, ezért támadás helyett támogatni kell őket.
Új-Zélandot is elérte a tüntetéshullám
Rasszizmusellenes tüntetők az utóbbi hetekben világszerte azt követelik, hogy vizsgálják felül néhány egykori európai gyarmattartó örökségét és a rabszolgatartók szobrainak ledöntését is szorgalmazzák. Angliában például Cecil Rhodes, az egykori dél-afrikai brit gyarmat miniszterelnökének, az Egyesült Államokban Kolumbusz Kristófnak, Belgiumban pedig II. Lipót királynak a szobrát érték támadások. A kifogásolt emlékművek a tüntetők szerint kulturális vagy faji elnyomást jelképeznek.
Az ausztráliai Sydneyben a hétvégén festékszóróval fújták le James Cook egykori brit felfedező több szobrát is. Új-Dél-Wales állam miniszterelnöke közölte, a kormány szigorúbb műemlékvédelmi törvényeket helyez kilátásba.
A tüntetéshullám Új-Zélandot is elérte. A nagyvárosokban ezrek vonultak az utcákra a hétvégén a „feketék élete is számít” – mozgalom részeként. Sokan a rendőrségnek nyújtott pénzügyi források megvonását követelték. Ilyen mértékű megmozdulásra évek óta nem volt a szigetországban.
Hír TV