A világot sújtó éhezés és a konfliktusok leküzdését, valamint a védtelenek és a kizsákmányolt emberek védelmét szorgalmazta Ferenc pápa a Szent Péter-bazilikából mondott húsvéti beszédében. Az egyházfő szerint az éhezést nemcsak a konfliktusok súlyosbítják, hanem a cinkosságunkkal folyó hatalmas pazarlás is. Ferenc pápa megbékélést sürgetett – a többi között – Szíriában és Ukrajnában is. Végezetül boldog húsvétot és jó ebédet kívánt mindenkinek.
Az argentin származású egyházfőt tavaly márciusban választották meg a katolikus egyház élére, így már második alkalommal vezeti pápaként a kereszténység egyik legnagyobb ünnepét. Ferenc pápa a misét a Szent Péter-bazilika lépcsősorán emelt szabadtéri oltárnál mutatta be, amelyet – csakúgy mint a teret – virágok díszítettek. Az istentiszteleten a pápa megáldotta a tömeget. Ezt követően a Szent Péter-bazilika lodzsájáról mondta el húsvéti beszédét, amelyben a világot sújtó éhezés, valamint a konfliktusok leküzdését szorgalmazta.
„Kérjük tőled, Úr Jézus, hogy vess véget minden háborúnak, akár kicsi, akár nagy, akár régi, akár új háborúról van szó. Különösen imádkozunk Szíriáért, a szeretett Szíriáért, hogy mindazok, akik szenvednek a konfliktustól, humanitárius segélyt kaphassanak, és hogy semelyik fél ne használjon többé halálos erőt, különösen nem a védtelen civil lakosság ellen. Ehelyett tárgyaljanak nyíltan a béke érdekében, amely régóta várat magára” – fogalmazott az egyházfő.
Ferenc pápa olasz nyelvű beszédében kitért az ukrajnai helyzetre is. „Kérünk, hogy világítsd meg és inspiráld azokat a kezdeményezéseket, amelyek elősegítik a békét Ukrajnában, hogy az összes érdekelt fél a nemzetközi közösség támogatásával minden erőfeszítést megtegyen az erőszak megakadályozására, és az egység és párbeszéd szellemében építse az ország jövőjét” – hangzott el.
Az egyházfő sürgette a védtelenek, a gyermekek, a nők és az idősek védelmét, akik gyakran kizsákmányolás áldozatai, és magukra vannak hagyva. Vigaszt kért az iraki testvérháborúk áldozatainak, békét szorgalmazott Afrikában, és testvéri megbékélést sürgetett többek között Venezuelában is. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az éhezést nemcsak a konfliktusok súlyosbítják, hanem – mint mondta – a cinkosságunkkal folyó hatalmas pazarlás is.
Végül ezekkel a szavakkal búcsúzott a tömegtől: „Boldog húsvétot és jó ebédet kívánok mindenkinek, és viszontlátásra!” Majd hatalmas üdvrivalgás közepette a hagyomány szerinti húsvéti Urbi et Orbi áldását adta Róma városára és a világra.
Becslések szerint az istentiszteletre és a húsvéti beszédre mintegy 150-200 ezer ember gyűlt össze a téren és annak környékén. Olaszok és külföldiek egyaránt tömött sorokban álltak a Szent Péter tértől egészen az Angyalvárig.