India a világ legnagyobb vakcinagyártója. A dél-ázsiai országban március 1-jén kezdődött a tömeges oltás, a 60 évesnél idősebbek és a 45 éven felüli krónikus betegekkel. A dalai láma 85 éves és a Covishiled néven, Indiában gyártott vakcinát kapta meg. A Covishield a brit-svéd fejlesztésű AstraZeneca szérum indiai neve, működése és hatása mindenben megegyezik az AstraZenecáéval. Az első dózis 70, míg a második 90 százalékos védettséget jelent.
Indiában gyártott oltóanyagot egyre több országban használnak. A vakcinából kapott, Banglades, Bhután, a Maldív-szigetek, Nepál és Srí Lanka, ahogyan Argentína és Ukrajna is.
Etiópia és Ruanda szintén indiai szérummal kezdhette meg az oltási kampányt.
Az afrikai országok többsége a Covax, a nemzetközi oltóanyag elosztó program segítségében bízhat. A 200 milliós Nigéria eddig 4 millió adag AstraZeneca-vakcinát kapott.
Dél-Amerikában, Peruban a 60 évesnél idősebbek oltásával kezdődött a kampány. Az első adagot egy 104 éves nő kapta meg. Három fős mobil oltócsoportokat állítottak fel. Egy orvos és egy nővér egy rendőr kíséretében viszi az idősotthonokba és az oltópontokra a vakcinákat.
Brazília is versenyt fut az idővel. Megugrott a fertőzöttek száma a koronavírus helyi variánsa miatt, ezért az oltási kampány felgyorsításától várják a helyzet javulását. A kormány nyomást gyakorol a gyógyszercégekre, hogy minél hamarabb és minél több oltóanyagot szállítsanak.
Az Egyesült Államok jól halad az oltással. Ennek köszönhetően kis csoportokban, beltéren, maszk viselése nélkül is találkozhatnak egymással azok, akik megkapták minden szükséges oltásukat a koronavírus ellen - jelentette be az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ igazgatója. Az Egyesült Államokban a Moderna és a Pfizer vakcináját használják. A hivatalos iránymutatás szerint az emberek két héttel a második adag vakcina beadása után tekinthetők teljesen beoltottnak. De azt kérik, hogy lehetőleg mindenki kerülje az utazásokat, és közterületen továbbra is viselni kell a maszkot.
HírTV