Az egyetem szeizmológiai laboratóriuma által szerdán közzétett adatok a január 26. és február 9. közötti időszakra vonatkoznak.
Csak szerdán és csütörtökön összesen több mint kétszázszor rengett a föld - közölte a görög Geodinamikai Intézet.
Sok bírálat éri az utóbbi időben a szigeten zajló építkezését, ahol az épületek sűrűsége akár az ötszörösét is elérheti a görögországi átlagnak.
A Proto Thema című lap írása szerint a szigeten nincs minden épületnek építési engedélye, és nincs összehangolt városfejlesztés. A lap figyelmeztetett, hogy a földrengések okozta földcsuszamlások házakat söpörhetnek el.
Vaszilisz Hatzipetrosz, a helyi mérnökszövetség építésze azt mondta a Proto Themának, hogy a sziget egyetlen építkezési terület, ahol minden négyzetmétert idegenforgalmi célokra használnak.
Hatzipetrosz szerint az épületek többsége ugyan földrengésbiztos, de a talajjal kapcsolatos geotechnikai tanulmányok hiánya bizonytalansághoz vezet. "Egy épület földrengésbiztonságát pontosan ki lehet számítani, de nem ismert, mi zajlik a mélyben alatta" - mondta.
A probléma nyilvánvaló a sziget kráterének széle mentén, ahol a meredek lejtők ellenére szállodákat és vendégházakat építettek.
Sok épületben úszómedence van, ami tovább növeli a terhelést, és egy földrengés esetén a mozgó víztömeg is károkat okozhat. Ezért a hatóságok két és fél hete, a földmozgások kezdetekor felszólították a tulajdonosokat, hogy ürítsék ki a medencéket.
A folytatódó földmozgások miatt a kutatók két víz alatti szeizmográfot kiemeltek, hogy értékeljék az adatokat - közölte Efthimisz Lekkasz, a görög földrengésfigyelő szolgálat vezetője.
A szeizmográfokat a talaj hullámzásának és vibrációjának a rögzítéséhez használják.
A földrengéskutatók figyelmeztettek, hogy a kisebb földmozgások a jelek szerint nem állnak le, és hetekig vagy akár hónapokig is eltarthatnak, és attól is tartanak, hogy a kisebb mozgásokat hatos erősségű földrengés is követheti.
Több kisebb, illetve egy ötös erősségű földmozgást is észleltek csütörtökre virradóra Lekkasz szerint, de a hatos vagy ennél erősebb "főrengés" csak ezután következhet. Az ilyen erősségű rengések már nagyobb károkat is okozhatnak, és szökőárat is előidézhetnek.
Hétfő este történt az eddigi legerősebb - 5,3 fokozatú - rengés a görög Geodinamikai Intézet adatai szerint.
A tudósok árapálymérőket helyeznek el az északkeleti partvidéken a földrengés epicentrumával szemben a hullámok megfigyelésére.