Ortodox pópák kampányoltak a referendum előtt az alkotmánymódosításért, miszerint házasságot csak egy férfi és egy nő köthet.
„Ez az abnormalitás, amely a nyugati országokban jelent meg először, és aminek itt tanúi lehetünk, terápiát, kezelést igényel, többet különleges törvényeknél” – mondta egy ortodox pópa.
A bukaresti törvényhozás háromnegyedes többséggel már megszavazta az alaptörvény-módosítást, amely szerint nem kelhetnek egybe az egynemű párok. Ezt erősítené meg a népszavazás. A szavazólapokon nem szerepel szövegszerűen a család új meghatározása. A 19 millió választópolgárnak arra a kérdésre kell igennel vagy nemmel voksolnia, hogy „Egyetért-e Románia alkotmányának módosításával, ahogy azt a parlament elfogadta.”
„A családnak egy férfiből és egy nőből kell állnia. Nem tartom normálisnak, hogy férfiak, férfiakkal, vagy nők nőkkel házasodjanak, és gyereket fogadjanak örökbe” – véli az egyik résztvevő.
Romániában a Polgári törvénykönyv szerint jelenleg sem követhet házasságot egymással két férfi, vagy két nő. Az örökbefogadás viszont lehetséges számukra, ezt ugyanis a törvények nem kötik házassághoz, és ezen a lehetőségen az alkotmánymódosítás sem változtatna.
Az érintett közösségek szerint a népszavazási kampány óta megduplázódott a homofób indíttatású támadások száma.
„Ez a referendum okot adott az embereknek, hogy a lehető legnagyobb mértékben terjesszék a gyűlöletet, szerintem szenvedni fogunk emiatt” – véli egy bukaresti bártulajdonos.
Az érdekeiket képviselő szervezetek elutasítják a részvételt a népszavazáson. „A bojkott az egyetlen megoldás. Jelenlétünkkel semmilyen módon nem legalizáljuk ezt a referendumot, ez antidemokratikus lépés, amely korlátozza a jogokat Romániában” – mondta a egy LMBT-csoport elnöke.
Az egyházak és, egy kivétellel, az összes parlamenti párt támogatta a népszavazási kezdeményezést. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is részvételre buzdít, a döntést azonban a választók lelkiismeretére bízza. Az alkotmánymódosítás után azonban az azonos nemű párok számára létrehozná a 2009 óta Magyarországon is törvényben szabályozott bejegyzett élettársi kapcsolatot.
„A házasság intézményét meg kell tartani egy férfi és egy nőnek úgy, ahogy ez az elmúlt évszázadokban volt, ez ezeknek a társadalmaknak a sajátossága. De, akik ezen intézményben, a házasság intézményében nem tudnak részt venni, nem vehetnek részt, nem akarnak részt venni, nekik legyen egy olyan polgári jogban elismert lehetősége, intézménye, mint ahogy ezt Magyarország is rendezte a civil partnerség, a bejegyzett élettársi kapcsolat formájában és nyilván az azzal járó jogokat tudják gyakorolni” – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az Erdélyi Magyar Polgári Párt is szavazásra buzdítja a választókat, de ők az igenek mellett is kiállnak. „Itt a keresztény európai kultúra, és a magyar közösségünknek is alapvető érdeke, hogy ezt megerősítsük, a keresztény család és keresztény házasság fogalmát. Ez az alkotmánymódosítás tulajdonképpen egy konkrét törvényről szól, ami tulajdonképpen az alkotmányban jelenleg úgy szerepel, hogy a felek közötti házasság, ezt a definíciót helyettesítjük azzal, hogy férfi és nő” – magyarázta Salamon Zoltán, a párt ügyvezető elnöke.
Az alkotmánymódosító referendum akkor érvényes, ha azon a választásra jogosultak 30 százaléka részt vesz. Eredményes pedig akkor, ha a választói névjegyzékben szereplő szavazópolgárok legalább 25 százaléka, vagyis 4 millió 700 ezer ember igennel voksol.