Ügyészségi alkalmazottak és adóellenőrök szállták meg a független civil szervezetek irodáit Moszvában. Vlagyimir Putyin nem sokkal elnöki beiktatása után, tavaly májusban írta alá azt a törvényt, amellyel megszigorították a külföldi alapok által támogatott szervezetek ellenőrzését. A Kreml azt állítja, ezzel szeretnék megakadályozni, hogy a külföldi kormányok beavatkozzanak az orosz belpolitikába.
Az aktivisták úgy vélik, hogy az ügyészségi és más hatósági emberek zaklatják őket. „A múlt héten és most a hét elején gyakorlatilag minden munkatársunkat felkeresték. Számítottunk rá, hogy meglátogatnak bennünket. Ugyanúgy dolgoztunk, mint korábban. Minket a moszkvai ügyészség és az igazságügyi minisztérium, valamint adóellenőrök kerestek fel” – nyilatkozta Jelena Panfilova, a Transparency International oroszországi igazgatója.
Bizonyítékokat akarnak gyűjteni?
Az aktivisták szerint a hatóságok bizonyítékokat akarnak gyűjteni, amelyek alapján fél évre felfüggeszthetik a civil szervezetek munkáját, munkatársaikra pedig akár hároméves börtönbüntetés is várhat. „A teljes hozzá nem értés jellemzi mindazt, ami történik. Az akciónak az a célja, hogy egy kicsit megbénítsa a csoport tevékenységét, és hogy rájuk ijesszen” – mondta az emberi jogok elnöki tanácsának tagja, Pavel Csikov.
Az orosz hatóságok a legnevesebb emberi jogi szervezeteknél is ellenőrzéseket hajtottak végre. A Transparency International mellett jártak a londoni székhelyű Amnesty International, a Human Rights Watch és a Memorial irodájában. Az Egyesült Államok és az Európai Unió már jelezte, hogy nagyon aggódik az orosz hatósági akciók miatt.