2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Célpont 17:50

Külföld

Charles Michel: Új szövetségre van szükség Európa és az Egyesült Államok között

Az éghajlatváltozást, a koronavírus-járványt, a digitális átállást és a biztonság területét érintő új szövetségre van szükség Európa és az Egyesült Államok között egy erősebb Európa, egy erősebb Amerika és egy jobb világ megteremtésért - jelentette ki az Európai Tanács elnöke az Euróai Parlament (EP) brüsszeli plenáris ülésén szerdán, Joe Biden megválasztott amerikai elnök beiktatásának napján.

  • Charles Michel: Új szövetségre van szükség Európa és az Egyesült Államok között

Charles Michel az Egyesült Államok új elnökének beiktatásáról és az aktuális politikai helyzetről szóló vitán hangsúlyozta: Joe Biden elnöksége új lehetőséget hordoz a transzatlanti kapcsolatok megújítására és megerősítésére.

"Joe Biden beiktatásával itt a lehetőség arra, hogy helyreállítsuk a transzatlanti kapcsolatokat" - fogalmazott.

Amerika erős partnere Európának a demokrácia, a jogállamiság és a szabadság védelmében. Amerika a demokrácia erős bástyájaként mindig példaként szolgált a szabadságot keresők számára világszerte - mondta.

Az Európai Tanács elnöke fontosnak nevezte, hogy Európai stabilizáló szerepet játsszon a globális szintéren, és megfelelő súlya legyen a világpolitikában, egy jobb és környezetbarátabb világ építésében.

Michel a beszédében végezetül javaslatot tett arra, hogy az idén tervezett NATO-csúcs alkalmával rendezzenek csúcstalálkozót az európai uniós vezetők és az amerikai elnök között is.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a beszédében kiemelte: négy hosszú év elteltével Európának ismét barátja van a Fehér Házban. A Capitolium ismét a demokrácia szimbóluma lehet, Joe Biden beiktatásával Amerika ugyanis visszatér a hasonlóan gondolkodók körébe - tette hozzá.

"Új időszak kezdődik Amerikában, Biden beiktatásának fontos üzenete ugyanis, hogy egy megosztott nemzet gyógyulása indulhat meg" - fogalmazott.

Tájékoztatása szerint az új partnerség kialakítására az Európai Bizottság előre tekintő transzatlanti napirendet fogadott el a globális változások közös megoldása céljából az Amerikával közös érdekek és értékek alapján.

"Azt javasoljuk Amerikának, hogy az éghajlatváltozás, az egészségügy, a digitalizáció és a demokrácia védelmében is erősítsük meg közös erőfeszítéseinket" - mondta.

Kiemelte azt is, hogy többet kell tenni a szélsőségek, valamint az álhírek terjedése ellen, ennek érdekében - mint közölte - "az internetes óriáségek hatalmát korlátozni kell". Von der Leyen mérföldkőnek nevezte Donald Trump leköszönő amerikai elnök közösségi médiafelületeinek lekapcsolását. Azt mondta ugyanakkor, hogy az ilyen döntéseket azonban előre lefektetett szabályok szerint kell meghozni, nem lehet egy magáncég önkényes döntése valahol a Szilícium-völgyben. Mindezek érdekében egy közös technológiai tanács létrehozására, egy minden fél által elfogadott szabálykönyv megalkotására van szükség - tette hozzá.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője felszólalásában jó hírnek és történelmi esélynek nevezte, hogy új alapokra lehet helyezni a transzatlanti kapcsolatokat, ugyanis - mint mondta - az egyre növekvő globális problémákra csak így lehet megoldást találni. Hozzátette: csak egy határozottabb Európa lehet Amerika egyenrangú partnerre.

Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom európai parlamenti (EP-) képviselője a felszólalásában jó hírnek nevezte, hogy új amerikai adminisztráció kezdi meg munkáját, szerinte ugyanis Amerika leköszönő vezetői négy éven keresztül próbálták kikezdeni a multilaterális világrendet.

Donald Trump távozó elnökre utalva arra hívta fel a figyelmet, hogy Európában is egyre több az autokrata vezető és az erejüket biztosító korrupció. Úgy vélekedett, a polgári szabadságjogok történelmi mélyponton vannak Európában és Amerikában egyaránt. Javaslata szerint globális csúcsértekezletre van szükség a demokrácia és az emberi jogok védelmében és a korrupció elleni harc sikere érdekében.

Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-képviselője felszólalásában azt mondta, ha az új amerikai kormányzat a múltba tekint, nem fog tudni megszabadulni a populizmustól, és tovább fog polarizálódni az amerikai társadalom. Azt mondta, számos különbség ellenére közös érték a demokratikus intézmények, a jogállamiság tiszteletben tartása és a tisztességes politizálás, amelyek - mint kiemelte - "sajnálatos módon Magyarországon hiányoznak".

Vissza kell terelni Amerikát és a transzatlanti kapcsolatokat a normalitás útjára - tette hozzá a politikus.

Természetesen az új amerikai elnök, Joe Biden beiktatásával és a legfrissebb fejleményekkel bővebben is foglalkozunk a ma este 22 órakor kezdődő különkiadásunkban, a késő esti Híradóban, itt a Hír TV-n.

 

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!