„Kétségtelenül ez egy zombikormány” – fogalmazott a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn, aki nem fogta vissza magát a kormány elleni bizalmatlansági szavazást megelőző vitán. Mi több, a Theresa May miniszterelnök által szavazásra benyújtott brexitjavaslatot is „Frankenstein-javaslatnak” nevezte, ami már hivatalosan is halott, a miniszterelnök pedig Corbyn szerint csak másra akarja hárítani a felelősséget.
A kormányról és a kormányfőről szóló vita egész nap feszült hangulatban telt. Azt a konzervatívok egy része és az északír unionisták már kedden jelezték, hogy támogatni fogják Mayt így várható volt, hogy a kormány nem bukik meg, az este 8-kor megtartott szavazás azonban szoros eredménnyel zárult.
306-an voksoltak Mayék ellen, 325-en pedig mellettük – a kiegyenlítettséget mutatja, hogy a két párt között csak 19 szavazat volt. A kormány menesztéséhez 318 szavazatra lett volna szükség.
May személyes konzultációt javasolt
A miniszterelnök az eredmény kihirdetése után bejelentette, hogy még az este megkezdi a tárgyalásokat vezető politikusokkal a brexitjavaslat további módosításáról. „Tárgyalásokat javasoltam tapasztalt képviselőtársaim és a kormányom tagjai között. És szeretném azt is, hogy a pártok vezetőivel személyesen, egyenként tárgyalhassak. Ezeket a találkozókat szeretném már ma este elkezdeni” – közölte a szavazást követően.
A bizalmatlansági szavazást kezdeményező munkáspárti vezető, Jeremy Corbyn szerint a legfontosabb, hogy elkerüljék a rendezetlen kilépést. „Múlt éjjel a képviselőház egyhangúan elutasította a kormány javaslatát. Egy hete a képviselőház elutasította a megegyezés nélküli brexit lehetőségét. A kormánynak most világosan ki kell zárnia egy megegyezés nélküli kilépés katasztrofális lehetőségét. Arra kérem a miniszterelnököt, hogy erősítse meg azt, hogy a kormány nem fogadja ez az Európai Uniótól a no-deal lehetőségét” – jelentette ki Corbyn.
Theresa May tehát a következő napokat tárgyalásokkal tölti, hogy kiderítse, a parlamenti többség milyen feltételekkel támogatná a kilépést. Csak a következő héten állhat elő egy olyan tervvel, amit a parlament ismét vitára bocsáthat, és csak ezután utazhat Brüsszelbe, hogy ismét tárgyaljon az uniós vezetőkkel.