Timmermans az Európai Parlament plenáris ülésén, az Európai Bizottság által decemberben bemutatott európai zöld megállapodás finanszírozási lehetőségeiről folytatott vitában hangsúlyozta, hogy a dokumentumban rögzített céloknak köszönhetően az Európai Unió 2050-re klímasemleges gazdasági térség lesz.
A megvalósításhoz szükséges európai zöld beruházási terv lehetővé teszi az átállást a tiszta energiaforrásokra. Az átállást segítő, úgynevezett méltányos átállási alap a nehezebben teljesítő országokkal való szolidaritásra épít - hangsúlyozta.
Elmondta azt is, hogy az uniós bizottság különleges kölcsönöket biztosít az Európai Beruházási Bank segítségével a helyi hatóságoknak és önkormányzatoknak a szigetelési munkálatok elvégzéséhez, valamint ahhoz, hogy modernizálni tudják a szénfűtéstől függő háztartások fűtési rendszereit.
A levegő szennyezettségének csökkenése által kevesebb lesz a légúti megbetegedések miatt bekövetkező megbetegedések és halálesetek száma - tette hozzá Timmermans.
Valdis Dombrovskis, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős uniós biztos beszédében arról tájékoztatott, hogy az uniós bizottság által elkülöníteni tervezett 100 milliárd eurós finanszírozás további beruházásokat ösztönöz majd, elérve akár a 280 milliárd eurót a klíma- és környezetbarát célok megvalósítására.
Az uniós bizottság megteremti annak a feltételeit is, hogy a hatóságok és a magáncégek fenntartható, klímabarát módon tudjanak beruházni. Ezzel összefüggésben meghatározza azokat a zöld gazdasági tevékenységeket, amelyek klímasemlegesnek minősülnek. Ezáltal megteremti azokat az általános uniós előírásokat, amelyeket az állami és magánszektorban egyaránt alkalmazni lehet.
Tóth Edina, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az átállás jelentős gazdasági és társadalmi változással fog járni, amelynek magas költsége és beruházásigénye lesz.
"Támogatni kell az alacsonyabb jövedelmű tagállamokat, különösen a legkevésbé fejlett régiókat és azon ágazatokat, ahol az átalakulás munkahelyek megszűnéséhez vezet majd" - fogalmazott.
Kiemelte, hogy a méltányos átállási alap létrehozásához nem szabad az olyan hagyományos uniós politikák támogatásából elvenni, mint például a kohéziós alap vagy a közös agrárpolitika. Az unió többéves költségvetési keretén felüli pénzügyi forrásból, friss pénzből kell ezt kialakítani - mondta. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a támogatások hatályát nem lehet csak azon tagállamokra korlátozni, ahol a szén kivezetése nagy problémát jelent.
Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom EP-képviselője felszólalásában azt hangsúlyozta, biztosítani kell, hogy a méltányos átállás elérje a legszegényebb és legkirekesztettebb európai régiókat is.
Véleménye szerint megfelelő irányításra van szükség, ugyanis "nem tehető meg, hogy egy kis kör kapja meg" az európai támogatásokat. A méltányos átmenet alapját ezért átlátható módon kell kezelni, a "szolidaritásnak és a transzparenciának kéz a kézben kell járnia" - mondta a képviselő.
Az EP-képviselők szerdán szavaznak az európai zöld megállapodásról kialakított parlamenti álláspontról.
Az Európai Bizottság az európai zöld megállapodáshoz kapcsolódó beruházási tervvel összefüggésben arról tájékoztatott, hogy a terv mozgósítani fogja az uniós forrásokat, és olyan keretrendszert alakít ki, amely elősegíti és ösztönzi a klímasemleges, zöld és versenyképes gazdaságra való átálláshoz szükséges köz- és magánberuházások létrejöttét.
Mint közölték, a méltányos átállást támogató alap 7,5 milliárd euró összegű új uniós támogatásban részesül. Az alapból való részesedésük kihasználása érdekében a tagállamoknak célzott méltányos területi átállási tervek révén meg kell határozniuk a támogatható területeket.
Az alap elsősorban a régióknak nyújt támogatást. Segíteni fogja a munkavállalókat a jövő munkaerőpiacához szükséges készségek és kompetenciák fejlesztésében, valamint segíti a kis- és középvállalkozásokat, az induló vállalkozásokat és az inkubátorházakat abban, hogy új gazdasági lehetőségeket teremtsenek ezekben a régiókban. Az alap a tiszta energiára való átállást segítő beruházásokat is támogat majd, például az energiahatékonysággal összefüggésben.
A méltányos átállási mechanizmus technikai segítséget is kínál a tagállamoknak és a befektetőknek, és gondoskodik az érintett közösségek, a helyi hatóságok, szociális partnerek és civil szervezetek bevonásáról is - tették hozzá.
MTI