Egy kisgyerek, Grzegorz Tomaszewski túlélte a koncentrációs tábort, és ma részt vett a nemzetközi holokauszt nap alkalmából tartott megemlékezésen. „Emlékszem, hogyan égették fel a krematóriumot és azokat a helyiségeket, amelyekben az áldozatok ruhái voltak. Emlékszem az üvöltő szirénák szörnyű hangjára. Egy kis házban voltam akkor, és az ablakon keresztül láttam, mi történik. Félelem, szorongás” – mondta az auschwitzi túlélő.
Az ENSZ 2005-ben nyilvánította január 27-ét holokauszt-emléknappá, 1945-ben ugyanis ezen a napon szabadította fel az auschwitzi és a közeli birkenaui haláltábort a Vörös Hadsereg. A mostani megemlékezésen az izraeli vezetők mellett számos túlélő is jelen volt, akik gyászmisén emlékeztek az áldozatokról. „Ilyennek soha többé nem szabad megtörténnie. Elmondtam az embereknek, kik azok, akik felelősek ezért. Kétszer éltem túl a poklot, egyszer Auschwitz poklát, egyszer Berlinét. Gyerekként láttam, ahogy megtörténik, emlékszem rá, és soha nem fogom elfelejteni” – mondta Jerzy Fijolek auschwitzi túlélő.
Az auschwitzi múzeum szerint körülbelül 1,3 millió embert deportáltak a táborkomplexumba. Közülük 1,1 millió volt zsidó, többségük életét vesztette. Auschwitz-Birkenau az európai zsidóság megsemmisítésének központjává vált. Itt építették fel az első gázkamrákat, a táborban tervszerű és iparszerű népirtás folyt. Történészek becslése szerint a nácik összesen 5-6 millió zsidót gyilkoltak meg a második világháborúban – az áldozatok tizede magyar volt.