Az amerikai törvényhozás mindkét háza megszavazta azt a törvénytervezetet, amely az adósságplafon megemelésével elhárítja az államcsőd veszélyét és újraindítja a kormányzati intézményeket. Nem sokkal az elfogadás után, Barack Obama amerikai elnök alá is írta. A kongresszus az utolsó órákban hagyta jóvá a szenátusban elért kétpárti, kompromisszumos megállapodást. A törvényhozás által elfogadott alku értelmében az adósságplafont megemelik a február 7-ég tartó időszakra, az ideiglenes költségvetés pedig január 15-éig fedezi majd a szövetségi kormányzat kiadásait.
Véget ért az a politikai válság az Egyesült Államokban, amely megbénította a szövetségi kormányzat munkáját és a technikai államcsőd határára sodorta a világ legnagyobb gazdaságát. Az ehhez szükséges törvénymódosítást végül nagy többséggel szavazta meg a szenátus. Volt olyan szenátor aki még a megállapodás után is ellenezte az egyezséget. „A harc mindig is az amerikaikról szólt, akiket bántotta az egészségügyi reform. Sajnos ma a szenátus azt mondta, az emberek véleménye nem számít Washingtonban” – véli Ted Cruz republikánus szenátor.
A kongresszus által elfogadott megállapodás értelmében a törvényhozás két háza költségvetési egyeztetést kezd, hogy december 13-áig hosszú távú kétpárti megállapodást dolgozzon ki a kiadások csökkentéséről és az adópolitikáról.
– Ismételten szeretném megköszönni a vezetőknek, hogy együtt megoldották a helyzetet. Remélem, hogy legközelebb nem a 11. órában döntenek. Az, amit az egész folyamat alatt mondtam az az, hogy át kell lépnünk a válság általi kormányzás szokásain – közölte Barack Obama elnök.
A törvényhozás által elfogadott alku értelmében elhalasztják a jövő évi költségvetésről szóló megállapodást, az ideiglenes büdzsé január 15-éig fedezi majd a szövetségi kormányzat kiadásait. Emellett az adósságplafont is megemelik a február 7-éig tartó időszakra.
„Amerika büntetése a rabszolga évekért”
Nem nyúlnak az egyik fő vitapontnak számító egészségügyi reformtörvényhez sem. Az úgynevezett Obamacare-rel a lakosság egy része egyáltalán nem ért egyet.
Egy arkansasi étterem napi ajánlatai helyett azt írta óriástáblájára: „egészségügyi reform – Amerika büntetése a rabszolga évekért”. „Tartom magam ahhoz, hogy az egészségügyi reform nem egészséges a kis vállalkozások számára és nem lesz jó az országnak sem. Az emberek megfogják ezt érezni, ha ez végig megy, ha valamit nem teszünk, hogy megváltoztassuk a jelenlegi politikát” – gondolja az étterem-tulajdonos.
Barack Obama amerikai elnök csütörtök hajnalban aláírta a törvényt, így csütörtök reggel, 16 napig tartó leállás után újból beindul majd a részlegesen megbénult amerikai kormányzat: több százezer közalkalmazott térhet vissza kényszerszabadságáról, és több leállított szövetségi intézményben újraindulhat a munka.