A szervezet technikai titkárságának stratégiai igazgatója magyar. Zimonyi Attila a távirati irodának azt mondta, hogy az ismertté vált vegyifegyver-készletek 80 százalékát sikerült megsemmisíteniük, Líbiában és Irakban még tart a munka. A hágai székhelyű szervezet ötszáz alkalmazottja közül kétszáz főállású ellenőr.
„Az OPCW elsődlegesen Szíria miatt kapta a díjat, a vegyi fegyverek megsemmisítése terén végzett széles körű munkájáért és azért, hogy most már elérhetőnek látszik az a cél, hogy búcsút intünk a tömegpusztító fegyvereknek” – közölte Thorbjorn Jagland, a Norvég Nobel-bizottság elnöke, Norvégia korábbi miniszterelnöke, az Európa Tanács főtitkára.
A francia elnök szerint a bizottság választása üzenetértékű. „Mindenki megérti a zsűri üzenetét, hogy egy olyan szervezetet választott, amelynek feladata, hogy ellenőrizze és megsemmisítse a vegyi fegyvereket. Ez az üzenet kapcsolódik ahhoz, ami Szíriában történt, és a szervezet szerepe most az, hogy megsemmisítse a vegyifegyver-arzenált” – mondta Francois Holande.
Ahmet Üzümcü, a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet vezetője arról beszélt, hogy a Nobel-díj hozzájárulhat a szíriai polgárháború lezárásához. „Nagyon remélem, hogy az elismerés és a szervezet ENSZ-szel közös, folyamatban lévő missziója elősegíti a béke megteremtését Szíriában, és a véget vet a lakosok szenvedésének” – fogalmazott.
A Törökországban működő Szíriai Nemzeti Koalíció kevésbé derűlátó. „Ezt inkább gúnyosnak találom. Nem hiszem, hogy a vegyifegyver-keresők Nobel-békedíja elősegítené a békét Szíriában – vélekedett Khaled Szaleh, a Szíriai Nemzeti Koalíció szóvivője. – Mi szabadnak akarjuk látni a szíriai embereket, de nem akarjuk, hogy Aszad szabadon távozhasson a törvény elől. Meg kell állítanunk a vérfürdőt Szíriában, és mostanáig a nemzetközi közösség semmit sem tett ezért. Tudjuk, hogy minden második órában meghal egy szír kisgyerek, tudjuk, hogy mindennap egy-kétszáz ember meghal, nem tudom, hogy ez a Nobel-békedíj mit változtathatna meg.”
Az 1997-ben létrehozott OPCW független nemzetközi szervezet, feladata a vegyifegyver-tilalmi egyezmény végrehajtásának felügyelete. Tevékenységét összehangolja az ENSZ-szel, így tevékeny szerepet vállal a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében. Az OPCW-nek jelenleg 189 tagállama van, Szíria csatlakozása jövő hétfőn válik hivatalossá.