Egy Bukaresttől délre fekvő falu lakói a romániai alkotmány módosítását támogatják. A módosítás azt mondta volna ki, hogy házasság csak férfi és nő között köttethet. Romániában a hétvégén tartottak népszavazást a kérdésről, a referendumot egy civil kezdeményezés a Koalíció a családokért hozta tető alá az ortodox egyház és egy kivételével az összes parlamenti párt támogatásával. Több civil szervezet arra figyelmeztetett: ha az alkotmánymódosítást megszavazzák akkor azzal tovább csökkenhetnek a kisebbségek jogai.
„Nem szeretném ezt a sok marhaságot, amiről hallani lehet. Az elejétől fogva így volt nő a férfival, férfi a nővel” – mondja Florica, egy helyi lakos.
Nyolc órával az urnazárás előtt a részvételi arány mindössze 12 százalékos volt. A szavazásra jogosultak 30 százalékának kellene leadnia voksát, ahhoz, hogy a referendum érvényes legyen.
„Nem megengedett egy férfinak, hogy férfival legyen és nőnek, hogy nővel. Ne lehetséges. Börtönbe kell őket küldeni” – mondja Iordan, egy helyi lakos.
Estére kiderült: nem kerülhet be a román alaptörvénybe a módosítás, miszerint a család egy férfi és egy nő házasságán alapul, mivel a részvétel nem érte el az érvényességi küszöböt. Országszerte 3 millió 732 ezer választópolgár járult az urnákhoz, vagyis a választói névjegyzékben szereplők 20,41 százaléka.
„A románok elutasították a megosztottságot és egymás gyűlöletét, ez győzelem a román demokráciának és ezen felül a románok visszautasították az ortodox egyház szerepvállalását az ország szekuláris ügyeibe” – nyilatkozta Vlad Viski, a romániai Mozaiq Csoport elnöke.
A homoszexuálisok jogaiért küzdő csoportok örömünnepet tartottak Bukarestben az eredmények hallatán.
„Nincs tradicionális család. Család van és ennyi. Az étel tradicionális, a disznó karácsonyra is az, de nem a család. A család az család, a szeretet az szeretet” – nyilatkozta Alexa Valianatos aktivista.
A közvélemény-kutatások szerint a románok 74 százaléka ellenzi az azonos neműek közötti házasságot. A jogvédők azonban tovább mennének.
„Úgy hiszem a politikusoknak most már legalizálni kellene az azonos neműek élettársi kapcsolatát. Válaszolniuk kell az emberek akaratára” – tette hozzá Vlad Viski,
A részvételi arány Románia 41 megyéje közül egyedül az egyik moldvai megyében haladta meg a 30 százalékot. A két magyar többségű megye a sereghajtó a részvételi listán: Hargita megyében a jogosultak 11,1 százaléka, Kovászna megyében pedig 8,5 százaléka járult az urnákhoz. A kétnapos szavazás 40 millió euróba került.