A kontinens gyengülő makrogazdasági kilátásaival és a takarékossági programok végrehajtásának veszélyeztetettségével magyarázta a Moody’s a kilenc uniós, közte nyolc euróövezeti tagállam adósosztályzatának lerontását. Az európai és az amerikai piaczárás után bejelentett leminősítés rontott Olaszország, Málta, Portugália, Szlovénia és Spanyolország besorolásán, Portugália pedig a mélyen spekulatív kategóriába került. Negatívra romlottak Ausztria, Franciaország és Nagy-Britannia kilátásai is, ezek az országok elveszíthetik a legjobb, „tripla A” besorolást.
A brit pénzügyminiszter komoly figyelmeztetésnek tartja a Moody’s lépését. George Osborne kifejtette: „Ha nem foglalkozunk országunk adósságával, akkor nem lesz gazdasági növekedés, munkahely. Nem jönnek befektetni Nagy-Britanniába, amelynek meg kell oldani a problémáit. Ez a világos üzenete a hitelminősítő döntésének.”
A piacot nem érte meglepetésként a lépés, hiszen a másik nagy szervezet, a Standard and Poor’s a múlt hónapban jelentett be hasonló lépést. „Még a legnagyobb leminősítés, még az ügynökségektől érkező legnagyobb fájdalmas lépés is erőtlen. Szerintem a hitelminősítők elveszítik a pénzügyi piacokra gyakorolt hatásukat” – vélekedett Robert Halver bróker.
A frankfurti kereskedő véleményét erősíti, hogy az európai piacok először csak kisebb eséssel fogadták a sorozatos leminősítést, majd a vezető tőzsdeindexek pluszba fordultak. A Moody’s döntésének hatását a japán jegybank váratlan lépése oltotta ki. A gazdaság élénkítése érdekében Tokióban 130 milliárd dolláros adósságvásárlási keretnövelést jelentettek be.