A pécs-vasasi külfejtésből utoljára tíz éve bányásztak feketeszenet. A területen 3 millió tonna ásványvagyon van, ebből 100 ezer tonna termelhető ki jelentősebb környezetkárosítás nélkül. A tervek szerint első lépcsőben 15 ezer tonnát termelnek majd ki évente. „Szeretném megerősíteni, hogy hosszú távon a bánya fejlesztésében gondolkodik a vállalat” – számolt be Palkó György, a Dalkia Energia Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az újranyitás engedélyeztetési eljárása csaknem négy évig tartott.
„Legfrissebb 21. századi technológiákat Nyugatról idehozva, a mi szakembereink szaktudását invesztálva, a kormányzat törekvéseit szem előtt tartva – jelesül hogy Magyarország energetikai függetlenedését minden eszközzel próbáljuk meg szolgálni – kitüntetett szerep juthat a kőszénbányászat újbóli fellendítésének” – mondta Hoppál Péter, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője.
Magyarországon összesen 8,5 milliárd tonna lignit-, barna- és feketeszénkészlet van, melyet a kormány energetikai stratégiai tartaléknak tekint. Kádár Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára szerint a tárca folyamatosan vizsgálja a bányászati tevékenységek újraindításának lehetőségeit. „Elsődleges célunk az energiaellátás folyamatosságának biztosítása. Ezt követően gondoskodnunk kell arról, hogy az energiatermelés és -fogyasztás környezetkímélő módon valósuljon meg, miközben az energiafogyasztók: a gazdasági szektor és a lakosság versenyképes áron juthat energiához. Az energia ára mindenképpen kulcskérdés” – hangsúlyozta Kádár Andrea.
A mecseki bányászat fellendítését szolgálja az is, hogy idén szeptemberben újra vájárszakképzés indult Komlón.