Közölte: annak érdekében, hogy Magyarország és a Türk Tanács együttműködése tovább fejlődjön, 577 millió eurónyi hitelkeretet nyitottak az Eximbanknál a szervezet országaival folytatott vállalatközi együttműködés finanszírozására.
A modern gyógyszeripar, az egészségipar, a vízgazdálkodás, valamint a logisztika és az építőipar az a terület, ahol a magyar vállalatok egyre több piaci lehetőséghez jutnak, egyre több sikert tudnak aratni ezekben a gyorsan fejlődő gazdaságokban - mondta Szijjártó Péter.
Fontosnak nevezte az emberek közötti kapcsolatok fejlesztését is, jelezte: jelenleg 705 ösztöndíjas hallgató tanul magyarországi egyetemeken a Türk Tanács országaiból.
A külgazdasági és külügyminiszter felidézte, hogy nemrégiben nyitották meg Budapesten a Türk Tanács európai képviseletét, ezzel egy újabb jelentős nemzetközi szervezet európai bázisává tették a magyar fővárost.
Hétfőn pedig "még eggyel tovább lépett az együttműködésünk", hiszen a Türk Kultúra és Hagyomány Alapítványa is a megfigyelők közé fogadta Magyarországot - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy így tovább erősödhet a kulturális együttműködés.
Emlékeztetett, Magyarország 2010-ben indította el a keleti nyitás politikáját, mert már akkor is egyértelmű volt, hogy a nagy világgazdasági változás tempóját legalább annyira diktálják Keletről, mint Nyugatról.
Helyes döntés volt kiegyensúlyozott politikai együttműködésre törekedni, mert a kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatok megteremtik a lehetőségét annak, hogy a magyar vállalatok minél több üzleti lehetőséghez jussanak a keletre eső gazdaságokban - mondta a miniszter.
Szijjártó Péter Bakuban kétoldalú megbeszélést folytatott Elmar Mammadyarov azeri, Kamilov Abdulaziz üzbég és Mukhtar Tileuberdi kazah külügyminiszterrel.
A Türk Tanácsnak tagja Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán. Magyarországnak megfigyelői státusza van a szervezetben.
MTI, Hír TV