Tavaly év végén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Nagy Elek, az MKIK elnöke együttműködési megállapodást írt alá, amely a magyar vállalkozások fejlesztésének támogatását tűzte ki célul. A miniszter már akkor elismerően szólt az MKIK minimálbér kutatásának gyorsjelentésében publikált javaslatcsomagjáról, amelyben a kamara új vezetése között az áfa alanyi adómentesség értékhatárának megemelését javasolta 12 millióról 18 millió forintra - írja az MKIK közleményében.
Nagy Elek a közleményben kiemelte, a miniszteri bejelentés meghaladja várakozásaikat, hiszen az áfahatár felemelését két lépcsőben javasolták. Az azonnali, visszamenőleges hatályú intézkedést nagyon fontos lépésnek tartják a kkv-szektor támogatásában, mert az elmúlt évek magas inflációja miatt a főállású vállalkozók jelentős része az idei évben várhatóan már szeptember-október környékén elérte volna a 12 milliós határt. Így viszont teljesítményük további fenntartásával a GDP utolsó negyedéves növekedési üteméhez is jelentős mértékben hozzá tudnak járulni - tette hozzá a kamara elnöke.
Az MKIK közleményében kitért arra, hogy az NGM kisvállalkozásokat segítő döntése a vállalkozók szűk körének - például a tavaly 12 és 18 millió forint közötti árbevételt elérő vállalkozásoknak - egy egyszeri plusz adminisztrációs feladatot jelenthet majd, amit azonban kellőképpen kompenzál az áfamentesség határának emelése. Ezeknek a speciális eseteknek a vállalkozásbarát részletszabályozására a kamara javaslatcsomagot küld a kormány számára. Az MKIK korábban javasolta azt is, hogy az áfahatár emelésével egyidejűleg a katás vállalkozók esetében kerüljön visszavezetésre a magasabb tételes adó választásának lehetősége, azaz az 50 ezer forint tételes katás adó mellett legyen választható havi 75 ezer forintos tételes adóbefizetés is, a magasabb mértékű nyugdíjjogosultság biztosításához - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
Forrás: MTI
Fotó: Canva