A fővárosi önkormányzat brüsszeli képviselete csak ebben az évben legalább 88 millió forintjába kerül a budapestieknek.
A fővárosi önkormányzat 2025-ben 88 millió forintot áldozna Karácsony Gergely brüsszeli képviseletének fenntartására. Az iroda, amelynek vezetője Jávor Benedek, Karácsony Gergely párbeszédes szövetségese, évről évre nagyobb költségvetésből tevékenykedik. Az így felszabaduló forrásokat Szécsényi Dániel és Szepesfalvy Anna képviselők javaslata szerint átcsoportosítanák a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság által fenntartott, Budapest közterületein, megállókban, aluljárókban folytatott járőrözésekhez szükséges járőrszolgálat bővítésére.
Homályos költségvetés
Amint arról már korábban is beszámoltunk, nemrég kiderült, Karácsony Gergely brüsszeli képviselete nemcsak drága, de még csak hivatalosnak sem tűnik, nem szerepel ugyanis az Európai Unió átláthatósági nyilvántartásában. Ez azt jelenti, hogy a Karácsony Gergely párttársa és tanácsadója, Jávor Benedek által vezetett és közpénzből fenntartott iroda nem folytat hivatalos, az említett katalógusban regisztrált lobbitevékenységet. Pedig elvileg ez lenne az egyik, ha nem a fő feladata – adta hírül legújabb tényfeltáró írásában a Tűzfalcsoport.
A Lobby Facts adatai szerint a kiadott „jogosítványt” 2022. május 13-mal törölték, az viszont bizonytalan, hogy a 2018. január 18-i regisztrációtól folyamatosan élt-e. Inkább az valószínű, hogy nem, hiszen Karácsonyék brüsszeli képviselete már 2020-ra sem jelentette le a költségvetést. Az iroda legfrissebb adatközlése szerint öt alkalmazottja volt (három teljes és két részmunkaidős), európai parlamenti akkreditációval viszont egyikük sem rendelkezett. Ezek után nem meglepő, hogy a fennállása óta egyetlen magas rangú uniós tisztviselővel folytatott megbeszélést sem jegyeztek be Budapest brüsszeli képviselete mellé. Jávorék „főhadiszállása” egyébként a rue Montoyer 39-ben van, egy központhoz közeli irodaházban. A négyzetméterárak forintra átszámolva 25–80 ezer forintot kóstálnak itt havonta. A 60-65 négyzetméteres irodákat a maximumhoz közeli áron, tehát havi 4-4,5 millió forintért hirdetik. Ha hosszú távú bérletről van szó, a fővárosnak talán járt némi kedvezmény, ám még úgy sem valószínű, hogy évi 35 millió forintnál kevesebbet kérnek az irodáért, és ebben még benne sincsenek a rezsiköltségek, a takarítás.
Jelentős fizetéseket adtak közpénzből
Ami a fizetéseket illeti, egyéb adat híján a belga minimálbérből kiindulva a 3+2 fő bére évente ugyancsak legalább 30-35, de inkább negyvenmillió forintba kerülhet. Karácsonyék brüsszeli kalandja – merthogy a jelek szerint leginkább ezzel a szóval lehet jellemezni a külképviseletet – így összességében körülbelül 100-120 milliójába fájhat a budapesti adófizetőknek minden évben. Talán nem véletlen, hogy sem az átláthatósági nyilvántartásban, sem a Lobby Facts archívumában nem találni hasonlót.
Vagyis olyat, hogy egy uniós főváros önkormányzata hivatásos reprezentánst küld egy kis udvartartással együtt Brüsszelbe. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy Prága vagy Varsó ne küzdene az érdekei érvényesítéséért, hanem inkább azt, hogy erre a különféle ernyőszervezeteket és az EP-képviselőket használják. Utóbbiakból a magyarországi baloldalnak is van nyolc, és közülük négyen budapestiek.
Érdemes kiemelni, hogy a nyilvántartás szerint Budapest közvetve vagy közvetlenül tagja az Eurocities, a Polis, valamint a Capital Cities and Regions Network nevű szervezeteknek. Ezekkel összefüggésben értékelhető munka nyomait, regisztrált lobbitevékenységet és számtalan bejegyzett találkozót találunk az adatbázisokban.
Szoros figyelem
A fenti információkkal a blogcsoport arra utalt, hogy a Városháza honalapja szerint brüsszeli képviseleti irodájuk feladata, hogy szoros figyelemmel kísérje a főváros számára releváns EU-jogszabályalkotást, kihasználja a meglévő pályázati lehetőségeket, és szakmai párbeszédet folytasson az EU fő szerveivel.
Csakhogy ezek közül a jogszabályalkotás követése alapvetően az adó- és jogi főosztály, valamint a (fő)jegyzői kabinetek feladata lenne. A pályázatfigyelésre szintén megvan az apparátus: a városüzemeltetési, városfejlesztési főosztály, a gazdasági igazgató irodája és az irányítása alá tartozó főosztályok, továbbá a közbeszerzési és projektmenedzsment főosztály. De ha senki sem figyeli a kiírásokat a főpolgármesteri hivatalban, akkor is könnyű belátni, hogy olcsóbb és talán még hatékonyabb megoldás is az ilyesmit a rue Montoyer 39 helyett házon belül megoldani – magyarázta a Tűzfalcsoport.
A Mandiner 2021-ben még arról számolt be, hogy 2020-ban a főváros mintegy 470 millió forint közvetlen brüsszeli forrást nyert el. Ebben az időben Jávor hivatalosan is lobbizhatott, szóval ezt elismerhetjük az irodavezető eredményének, de ezt némileg árnyalja, hogy Budapest brüsszeli képviseletének fenntartása az öt év alatt 5-600 milliójába került a fővárosiaknak.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Magyar Nemzet