„Gyakorlatilag nem esett két hónapja semmi eső. Nem is várható. Raktárban van a vetőmagunk…” – meséli a Hír TV-nek Fülöp Ferenc, Pest megyei gazda. Napok óta azért jár ki 400 hektáros termőföldjére, hogy megvizsgálja, van-e értelme elvetni idén a repcét. Már el kellett volna kezdeni a munkálatokat. „Gyakorlatilag porszáraz a talajunk a vetésmélységben. Ha két-három héten belül sem esik eső, akkor nem fogjuk tudni elvetni – teszi hozzá. – A vetőmag egy része itt van, a másik a kereskedőnél a raktárban. Mihelyst el tudjuk kezdeni a vetést, hozza a vetőmagot. Annyi van itt, hogy el tudjunk indulni.”
Annyira elszáradt minden második kukorica, hogy takarmánynak sem lehet használni. Öt éve nem volt ilyen aszály Magyarországon. Előzetes számítások alapján ez a mezőgazdaságban több mint 400 milliárd forintos kárt okozott. „Az alapot gyakorlatilag a kukoricatermés kiesése okozza. Három-négymillió tonna kiesés várható az elmúlt öt év átlagához képest. Az még szolid árral számolva is 150-200 milliárd önmagában. Ehhez képest a többi kisebb jelentőségű ágazatnál kisebb károk jelentkeztek. Az őszi kalászosoknál tízszázalékos a terméskiesés, de például a repcénél százezer hektárt kellett kiszántani, illetve fagyott ki” – mondja Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége titkára.
Segít a kormány
A Hír TV Kontraszt című műsorában a Magosz elnöke leszögezte: a 8 milliárdos kármentő alapon kívül a kormánynak egyéb intézkedésekkel is segítenie kell a bajba jutott gazdákat. Az aszály következtében 15 százalékkal drágulhat idén a tojás, a tej, a liszt és a hús ára. |
Az állattartók számára a forgóeszközhitel jelenthetne segítséget. „Ezt a kormány meg is tárgyalta. Lesz az állattenyésztőknek kedvező kamatozású hitel, hogy aratáskor vagy utána fel tudják vásárolni az állattartáshoz szükséges terményt. A gond az, hogy a takarmányárat nem követi a felvásárlási ár, tehát az állattenyésztés mindenféleképpen ráfizetéses lesz” – állítja Kispál Ferenc gazdálkodó, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) Csongrád megyei elnöke. Ennek végül a fogyasztók látják a kárát, a takarmány hiánya miatt az élelmiszer-ipari árak jelentősen emelkedhetnek.
A Magyar Nemzet információi szerint rövid távon hitelátütemezéssel és előre hozott támogatásokkal segítené az aszály sújtotta agráriumot a kormány. Hosszabb távon pedig rendeznék az öntözés helyzetét, és stratégiai készletfelhalmozást is terveznek – minderről a szerdai kabinetülésen fognak dönteni. A kormány dönthet az alapvető élelmiszerek ötszázalékos áfájáról is.
A magyar kormány nem hagyja magukra az állattartókat a magas gabonaárakból következő nehéz helyzet kezelésében – nyilatkozta még augusztus elején Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A tárcavezető július 4-én bejelentette: a tárca 40 milliárd forint keretösszegű pályázatot indít állattartó telepek korszerűsítésére. Czerván György államtitkár pedig június 21-én tudatta, hogy a jövő évi költségvetésből 2,6 milliárd többlettámogatás jut majd a sertéságazat erősítésére.