Az államtitkár úgy vélte, Magyarország azért vált vonzó célponttá a befektetők számára, mert az elmúlt évtizedekben egy stabil gazdasági környezetet alakítottak ki és ezt alacsony adóterhekkel tudták párosítani. Továbbá fontos, hogy a gazdaság rendkívül diferzifikált, ugyanis 19 iparágba érkeztek a beruházások.
Illés Boglárka a 2014-es és a 2024-es adatokat összehasonlítva elmondta, hogy a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség támogatásával több mint 2000 befektetési projektnél hoztak pozitív döntést, ami 18 420 milliárd forint befektetési volument jelent, amelyekkel 156 ezer új munkahelyet sikerült teremteni. Mindezekhez a kormány több mint 2000 milliárd forint támogatást nyújtott.
Az államtitkár hozzátette, hogy számos olyan nagyberuházás van - egyebek mellett CATL és EcoPro -, amelyek 2025-ben már meg is kezdik a termelést.
Illés Boglárka elmondta, a gazdasági stratégia sikerének a másik területe a kereskedelem fejlesztése: a kormány 2019-ben fogadta el a nemzeti export fejlesztési startégiát és ezen keresztül határozták meg az export támogatási rendszer irányait.
A kormány számára fontos cél a saját termékek, szolgáltatások fejlesztésére képes magyar kkv-k támogatása, valamint arra is törekszenek, hogy a magyar kkv-kat integrálni tudják a magas hozzáadott értékű termékekkel, szolgáltatásokkal rendelkező multinacionális vállalatok globális értékláncába - mondta.
Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy Közép-Európa leggyorsabb és leginkább piacorientált export finanszírozási rendszerét kívánják létrehozni és a meglévő, kiemelkedő export sikerekkel rendelkező vállalatokra alapozva, nemzetközileg elismert magyar márkákat kívánnak építeni. Az eddigi sikertörténetek közé a Molt, az OTP-t, a Richtert és a Bérest sorolta.
Közölte, Magyarország nemzetközi piaci pozícióinak erősítése érdekében a külgazdasági attasék számát a 2014-ben elért 91-ről mostanra 136-ra növelték, hogy ezáltal is aktívan segítsék az exportképes magyar vállalatokat a külpiaci terjeszkedésben.
A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség már több mint 6000 vállalkozásnak segít a külpiaci lehetőségek felkutatásában - mondta, egyúttal jelezte, úgy gondolják, hogy legalább 12 ezer olyan magyar vállalat van, amely képes lehet ara, hogy külpiacra lépjen.
Hangsúlyozta, hogy a külpiacra lépésnél szükség van az állami ösztönzőkre, de fontos tudni hogy a spontán piaci folyamatokat nem lehet állami eszközökkel pótolni, ezért szükség van magas teljesítőképeséggel és versenyképeséggel rendelkező vállalatokra.
Illés Boglárka nemzetközi kitekintésben rámutatott, van arra remény, hogy 2025. január 20-át követően, miután Donald Trumpot beiktatják az Amerikai Egyesült Államok elnökének, "a béke időszaka fog eljönni hozzánk és a nehézségek száma csökkeni fog".
Forrás: MTI
Fotó: MTI