Célunk, hogy még több vállalkozás számára tegyük elérhetővé a GINOP Plusz hitelprogramokat, ezért újabb egyszerűsítéseket vezetünk be – mondta Szabados Richárd, kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár. Emlékeztetett, hogy a tavaly ősszel indult Új Gazdaságpolitikai Akcióterv egyik kiemelt pillére a vállalkozások méretugrását elősegíteni hivatott Demján Sándor Program.
Ezen keresztül a kormány összesen 1400 milliárd forint forrást juttat a gazdaságba. A program része az uniós programok felgyorsítása is, ezért módosítottak a GINOP Plusz KKV Technológia Plusz Hitelprogramok feltételeit is – tette hozzá.
Ezek az új intézkedések segítik a vállalkozásokat
Az államtitkár elmondta, hogy megemelik az igényelhető hitelösszeget:
- Budapesten kívüli projektek esetén 100 millió forintról 150 millió forintra,
- fővárosi fejlesztés esetén 50 millióról 75 millió forintra.
Tárgyi eszközök beszerzésére vonatkozóan 100 százalék – szállítói – előleget nyújtanak az eddigi 50 százalékkal szemben, ezzel is támogatva a projektek megvalósítását – hívta fel a figyelmet Szabados Richárd. Eltörlik a minimális létszámra vonatkozó elvárást is, tehát 0 fős cégek is pályázhatnak hitelre, egyéni vállalkozóknak is elérhető.
Kiemelte, hogy jelenleg csak ingatlan átalakításra, bővítésre, felújításra és korszerűsítésre használható fel a hitel. A módosítással a Budapesten kívüli projektek esetében megengedik az új ingatlan építését is. Törlik a tárgyi eszközökre vonatkozó VTSZ korlátozásokat is, így kis túlzással bármilyen eszközbeszerezhető lesz a hitel keretében – hangsúlyozta az államtitkár. A digitális eszközök arányát az összköltség maximum 40 százalékára emelik. Szintén fontos módosításnak nevezte, hogy a projektek megvalósításának határidejét 18-ról 24 hónapra növelték, amely akár 6 hónappal is meghosszabbítható.
Induló, egy teljes lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások is jogosultak lesznek pályázni legfeljebb 25 millió forint erejéig. Az egyéb elszámolhatósági belső korlátokat is összevontuk, egyszerűsítettük a projektek hatékonyabb tervezése érdekében – hívta fel a figyelmet, majd kiemelte, hogy az utolsó, de egyik legfontosabb módosítás, hogy azon vállalkozások is pályázhatnak, amelyek korábban már támogatásban részesültek a GINOP Plusz 1. prioritás felhívásai keretében.
Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója elmondta: a módosított programok célja, hogy még könnyebben elérhető és még rugalmasabb finanszírozást biztosítsanak a hazai vállalkozások számára.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Hegedüs Róbert