Kétmilliárd forintból épült fel a Gyermelyi új malma. Ezzel a teljesen magyar tulajdonban lévő cég megduplázza teljesítményét, és naponta 500 tonna búzát képes megőrölni. „Meggyőződésem, hogy ez az építkezés fontos lépés ahhoz, hogy Magyarország ismét nagyhatalommá legyen az élelmiszeriparban és a malomiparban” – mondta Fazekas Sándor tárcavezető. A Gyermelyi 2010 óta megduplázta exportját. Elsődlegesen a környező országokban terjeszkednek, de látnak fantáziát a keleti nyitásban is.
„Többször jártunk most már az arab országokban, éppen a kormány meghirdetett politikájának köszönhetően, és ott is építjük ki a kapcsolatokat – közölte a Gyermelyi Zrt. igazgatósági elnöke. – Üzletről még nem tudok beszámolni, de pontosan a durumtermesztés és -őrlés kapcsán én úgy gondolom, hogy ez a vertikum előnyös lehet, nemcsak a minőség, hanem a gazdaságosság szempontjából is. Azt, hogy a polcokon olcsóbb lesz-e, nem tudom, de hogy kifelé olcsóbban tudunk kínálni, például egy közel-keleti piacra, az biztos” – tette hozzá Tóth Béla.
A társaság 200 szerződött partnerétől évente100 ezer tonna búzát vásárol fel. Ebből 23 ezer tonna tésztát gyárt. A vidékfejlesztési miniszter szerint Gyermelyen valósággá vált, amit a Nemzeti Vidékstratégia szorgalmaz, vagyis a vidék gazdaságának több lábra állítása. Fazekas Sándor azt mondta, ezt a célt szolgálja a kis- és közepes gazdaságok megerősítése is.
„A Földet a gazdáknak program keretében hogyha valamely állattartó cég, vállalkozás veszélyeztetve érzi a helyzetét, a magyar állam megvásárolja ezeket a cégeket. A Vidékfejlesztési Minisztérium 10 milliárd forintot különít el arra, hogy esetlegesen nehéz helyzetbe került állattartó telepeket vásároljon” – közölte Fazekas Sándor. A tárcavezető közepes termést vár az idei évre a tavalyi rendkívüli aszály után.