A török valuta szerdán ismét vesztett értékéből a dollárral szemben. Pedig elemzők abban reménykedtek, hogy a hétfői mélypont után talán stabilizálódik az árfolyam. A tőkepiacok a hét elején rosszul reagáltak arra az amerikai bejelentésre, mely szerint a kormányzat megfontolja, hogy a fennálló viták miatt vámokkal fogja megnehezíteni a török áruk belépését az amerikai piacra.
A kétoldalú kapcsolatokat a szíriai konfliktus ellenkező megítélése, Andrew Brunson amerikai keresztény lelkész politikai indíttatású perbe fogása és a török elnöki rendszer bevezetése miatti amerikai bírálatok rontották meg az elmúlt időszakban. Washington az említett büntetőper miatt szankciókat vetett ki a török belügyminiszterre, illetve igazságügyi miniszterre, majd Erdogan elnök válaszlépésekkel fenyegetőzött.
„Ez már egy válság. És nagyon súlyos károkat okozhat a végén. A török gazdaság kilátásai nem túl fényesek: kétszámjegyű az infláció, ami nagyon rossz jel a vállalkozások, a fogyasztók számára” – mondta a Rabobank pénzügyi elemzője.
A pénzpiacok bizalmatlansága miatt a török líra idén már 27 százalékkal gyengült. A befektetők kivárnak, mi lesz az amerikai–török konfliktus kimenetele, és az sem tetszik nekik, hogy a török jegybank elvesztette függetlenségét, a gazdaságirányítást pedig folyamatosan központosítják. A Bloomberg elemzése szerint Törökország mára gyakorlatilag finanszírozhatatlanná vált, nem tud kötvényt kibocsátani, hisz senki nem veszi meg azokat.
Elemzők már az IMF mentőövét emlegetik, de Ankara erre még nem szánta rá magát. A valutaalapi orvosság, a megszorítások ugyanis életszínvonal-eséssel járnának, ami a rezsim lété fenyegető társadalmi elégedetlenséghez vezethet.